Mirdas

Jak proti odpadkům v přírodě ?

Stále slýchávám jak za hranicema s Rakouskem nebo Německem je čisto, uklízeno a hlavně příroda je krásně udržovaná.
U nás jsou černé skládky, potoky zanešené prakticky čímkoliv, za jízdy autem není neobvyklé vidět jak odpad vyhazují z aut, nebo s pytlem plném bordelu jedou jej odhodit přímo do lesa.
Je tento " lidský " hnus možné důsledně postihnout, jsou dostačující u nás na to vůbec zákony ?
Co by jste případně navrhovali ?
Doplňuji:

Agneto – vůbec nepřeháním. Na jaře se běž podél potoka podívat do nějakého lesa.
Bohužel.

Nejlepší odpověď
arygnoc

Agneta, veru nie.

dnešné prejavy „slobody“ včítane „slobodného pouličného umenia“ neboli prejavom socializmu.
i jeď uznávam, prasatá boli aj vtedy a vozili do lesa bordel.

všetko je to o ľuďoch, nie o spoločenskom zriadení.

;-Q

Další odpovědi
gecco

Dotyčné „hnusáky“ mlátit a mlátit (mnohdy je problém je dohledat) a následující generace vychovávat.
😉
Agneto – ani moc nepřehání – pokud pominu ´bordel´, který my na západ ´importujeme´.

Luxx

Na těchto stránkách http://www.zma­pujto.cz/addis­sue můžeš nahlásit černou skládku apod. i s lokalizací. Autoři projektu pak tyto podněty předávají dál na příslušné úřady atd. Letos pořádali i velkou akci Ukliďme Česko. :)

Pepa25

Řekl bych, že výskyt černých skládek se proti období komunismu neprve prudce snížil, ale teď zase začíná růst. Za komunistů byly skoro všechny pozemky „všech a nikoho“, sběr byl na úplně jiné úrovni (např. vím, jaký byl problém někam dovést nevratné skleněné láhve). Teď je to o tom, že lidé kašlou na to, co způsobí, naopak mají pocit, že ošulili systém.
Co se tá dělat? Hodně záleží na organizaci sběru odpadu v obci a způsobu placení. IMHO je nejlepší kombinovaný systém: za odvoz, ale s poměrně vysokým minimálním paušálem.
Dále vidím jako útěchu, že o barbary jde dnes hlavně u starší generace, tak snad časem a výchovou dětí …

marci1

Bohužel, někteří nemají zájem na tom, abychom si zachránili Zemi. Zákony to asi nevyřešíme. Měli bychom lidem stále vtloukat do hlavy, že si Zemi musíme chránit, nemůžeme ji znečisťovat. Pokud to neuděláme, dopadne to na naše děti, vnuky, pravnuky. ☹

Agneta

Teď ale trochu přeháníš né? To popisuješ situaci za komančů? :D

ivzez

@Pepa 25:

Asi záleží jak kde.

Tady v okolí (Praha téměř centrum) vidím barbarství a nekulturní chování hlavně u dnešní střední („nemá čas“) a mladé generace (chtít po ní úklid je v jejich očích „omezováním osobní svobody“).
Převládá u mladé, kde se navíc připojuje arogance …

Pepa25

To je docela zajímavé téma. Určitě existuje mnohá motivace, proč někdo zahodí nějaký bordel někam, kde to nepatří. IMHO jsou hlavní „nevím, kam s tím“, „musel bych za to platit“, „vždycky se to tak dělalo“. Určitě souhlasím i s tou leností či nedostatkem času (než jet někam na sběrný dvůr, švihnu to do škarpy po cestě). Dost se mi ale nezdá to omezování osobní svobody – máte k tomu nějaké příklady z okolí, nebo jak jste k tomu přišla?