Broček

Jak prodat 1/4 domu ve vlastnictví 3 spolumajitelů když 2 z nich nesouhlasí s prodejem.Jak je to s předkup.prá­vem acenou

Odpovědi
Syd

No já bych řekla že to prodat nemůžete, když s tím nesouhlasej, i kdyby šlo jenom o vaší část (řekněme tu ideální jednu třetinu)

Gwen

Záleží na tom, jestli to chcete prodat spolumajitelům, nebo nechcete. Předkupní právo naplníte tak, že jim to všem nabídnete za cenu, za kterou by to pravděpodobně nekoupili. Písemně ovšem. Získáte také písemné odmítnutí od všech, a v tom okamžiku máte volné ruce a můžete to prodat jinde. Ale pozor: nejdřív to musíte na nějakou dobu nabídnout za tutéž cenu, kterou jste chtěl od spolumajitelů. Nevím přesně, ale myslím, že po dvou měsících máte možnost cenu snížit z tržních důvodu a svůj majetek prodat.
Spolumajitelé Vám nemohou přikázat, abyste svůj majetek držel do smrti, i když ho nechcete. Ale třeba na Vaši cenu někdo z nich odpoví kladně, co Vy víte? Jen nezapomeňte, všechno písemně a dobře schovat … když si to rozmyslí, je třeba mít platný doklad.