Nozicka

Jak probíhá vyšetření kvůli invalidnímů důchodu? Na co si dát pozor?

Zítra mě čeká vyšetření revizním lékařem LPS ČSSZ kvůli žádosti o invalidní důchod. Slyšela jsem o tom hrůzostrašné historky, tak se trochu bojím. Jak takové vyšetření probíhá? Je něco, na co bych si měla dát pozor?

Nejlepší odpověď
johana 56

Předpokládám,že se jedná o rozhodnutí (ne)přiznání invalidního důchodu.
V tom případě má lékař LPS ČSSZ veškeré lékařské zprávy o Vašem zdravotním stavu předem doručeny a rozhodnutí je na základě jeho posouzení již připraveno,doplní se pouze datum a podpisy.Při přznání ID nezbytné poučení o právech a povinnostech poživatele,příp­.vydání pracovní rekomandace.

Další odpovědi
da ny

ivzez popisuje spíše postup při posuzování přiznání sociálního příspěvku pro nemohoucnost.
Nejdůležitější ze všeho je zpráva odborného lékaře – jak se vyjádří k Vašemu pracovnímu omezení on, podklady má k dispozici praktický lékař, který Vaši žádost spolu s Vámi vyplňuje. Při podání první žádosti a každé další v daných intervalech (1, 2, 3roky.). Stále se vše píše dokola…,vždy je nutná aktuální zpráva odborného lékaře, podle toho kam onemocnění spadá.
Je důležité, zda lze od Vašeho zdravotního stavu očekávat zlepšení či nikoliv (stav se nezměnil, zhoršil), případně zda v budoucnu zlepšení není možné nebo se předpokládá zhoršování stavu…
Někdy jde bohužel o „pouhá slovíčka“, aby jste se vešla do bodování. O to, že určité či žádné pracovní činnosti nejste schopna (viz. odborný lékař).
To „musí“ být v lékařské zprávě.
Po 5 letech „oprávněné“, zdůvodněné invalidity, u které nelze očekávat nikdy změnu k lepšímu Vás LPK ČSSZ vyzve opět k tomu, abyste se dostavila.
Uděluje se pak tzv. REKOMANDACE tzn., že máte např. ID III. st napořád,stanete se osobou trvale invalidní a k žádným kontrolám docházet na ČSSZ dále nebudete.
Doplňuji:
Na LPK jde pouze o ústní jednání, spíše o sdělení výsledku.

ivzez

Vyšetření často neproběhne žádné. LPK má k dispozici Vaše zprávy, které jste musela přiložit k žádosti o ID. Pro jistotu bych doporučila (pokud od podání žádosti uběhla nějaká doba) vzít s sebou nejnovější lékařské zprávy.

Pozor si dejte hlavně na vedení rozhovoru. Členové komise se často neptají,
co zvládnete, dokážete nebo můžete, ale ptají se, co umíte.

Pokud jim odpovíte, že třeba umíte vařit, nebo že si umíte zavázat tkaničky, nemusí už komise přihlédnout k tomu, že si uvařit nemůžete, protože u vaření nemůžete stát. Nebo že si tkaničky nezavážete, protože se k nim kvůli zádům nedokážete ohnout.

Alespoň si na takové postupy stěžovali mí známí v Praze.
Nevím, jestli to jinde neprobíhá jinak (jestli jinde nejsou lidštější),
ale vzhledem k tendenci snižovat stupeň ID nebo ID úplně odebírat
(a to i lidem, kteří třeba kvůli pracovnímu úrazu přišli o nohu)
doporučuji zvýšenou opatrnost.

Radši si nechte každou otázku zopakovat a dobře si promyslete, co odpovíte.
Doplňuji:
Da ny, děkuju za upřesnění/doplnění.
Doufám, že to proběhne tak, jak popisujete
(mám trochu jiné informace).

bububabu

Naprosto nechápu tvou otázku: Na co bych si měla dát pozor!
Jestli máš opravdu nějakou nemoc která vyžaduje invaliditu, tak nechápu proč se takhle můžeš ptát!

da ny

Ještě jsem zapomněla napsat, že u některých Dg. je přiznání ID téměř automatické.
U jiných, po operacích např. pohybového aparátu minimálně na 1 rok, dále pak záleží na dalším vývoji a změnách zdravotního stavu.
Někteří pacienti mají několik i vážných a omezujících onemocnění. Dříve se vše „sčítalo“, pak zase ne, posuzovalo se jen to 1 nejzávažnější onemocnění (od r. 1996). Jak je to letos přesně nevím, ale údajně se pacient posuzuje opět celkově.
Od r. 2010 mohly všechny osoby i s plným ID (III. st.)pracovat (část roku, částečný úvazek), pokud jim to dovolil zdr. stav nebo sehnali nějakoupráci.
V zásadě jsou 2 typy ID se 3 stupni. Laicky řečeno:

  1. typ – nejste schopna jakékoliv práce na určitá %
  2. typ – nejste schopna z určitého zdravotního důvodu vykonávat „své povolání“, tedy takové na které jste se v určitém oboru soustavně připravovala studiem, ale jste schopna vykonávat třeba jen částečně práci jinou (podřadnou).

Opět se udává v % podle obodování.
Podle % omezení je pacient zařazen do stupňů I. -_III.

johana 56

Malé upřesnění.
Pracovní rekomandace je písemné doporučení lékaře LPS pro zaměstnavatele.Jsou v něm vymezeny pracovní činnosti,které by vzjledem ke zdravotnímu stavu neměly být vykonávany.

da ny

Ano :), přesně tak jsem to měla.
Tučně bylo „konstatování“, že jsem trvale osobou invalidní a velmi stručně a obecně, co nemohu vykonávat. Práci v noci a zvedání těžkých břemen :). Ani slůvko o tom, co prakticky nezvládnu (původně zubní technik).
Práci jsem si vždy našla, na částečný i plný úvazek, jak to šlo.
Odpočet z daní zaměstnavatele byl lákavý 🙂. Mám štěstí na slušné zaměstnavatele i se sociálním cítěním, což ve zdravotnictví u starších ročníků lékařů bývá ještě někdy zvykem 🙂

da ny

…zapomněla jsem na práci se světelným zařízením, ŘP mi nechali, ale sednout za volant jsem si již nikdy netroufla … jednalo se o oční onemmocnění.
Zdravím :) D.

johana 56

Máte skutečně štěstí s prací i zaměstnavateli,ve většině případů to bývá horší.
Přeji,aby vydrželo co nejdéle :)