Bauška

Jak probíhá kontrastní CT?

Jak probíhá kontrastní CT hlavy? Kontrastní látka se prý aplikuje pomocí kanyly, je to bolestivé? Jak dlouho to celé trvá? Děkuju.

Odpovědi
gecco

Jak?

  • svlečeš se, sundáš si z hlavy a krku ´šperky´ (pokud máš, vyndáš zubní protézu), lehneš si na lehátko
  • lékař ti vrámci přípravy vpíchne kanylu a aplikuje roztok ´kontrastní látky´
  • vlastní skenování
  • lékař vyndá kanylu, oblečeš se a jdeš (obvykle)

Kanyla? – v podstatě jde o injekční jehlu (s ´uzávěrem´), aplikuje se do žíly. Takže – asi víš, jak je bolestivá injekce – a tohle je stejné.
Jak dlouho? – několik minut až několik desítek minut. Nejdéle trvá příprava pro skenování, samotné snímání je v řádu jednotek (desítek) sekund, běžně je to celkově (od vyslečení do oblečení) cca 15–40 minut.

isteron

Absolvoval som niekoľkokrát vyšetrenie na CT, naposledy 30. 12.2014. Trvalo to asi 20 min. Ľahnete si na posteľ na koľajničkách vodorovne. A hlavou dopredu vás pustia
do monitorovacieho tunelu. Keď sa jedná o hlavu tak len po úroveň krku. Počuť len slabé vrčanie mašiny, Okolo hlavy vám obieha červené svetlo, nie je horúce. Nič vás nebolí. Ja som si vyzliekol len sveter, zostal som v košeli, vyzul som si topánky. Záznam sa zapisuje na CD, ktoré som si musel prázdne priniesť, okrem toho je vytlačený výsledok na papieri.
Kontrastné mi robili na magnetickej rezonancii, ale už nepamätám, kde pichli tú látku, asi do ramena.

da ny

Dostanete k přečtení a podpisu souhlas/seznámení s vyšetřením.
Já musím vždy vypít 2 kelímky vody (což u hlavy není nutné).
Dále viz. gecco
U nás v nemocnici i LPZ píchá jehlu/kanylu vždy sestra.
První monitorované snmkování je bez kontrastu, pak během vstřiku kontrastní látky ucítíte malý tlak v paži, teplo/sucho v ústech.
Zdravotnický personál Vám vše jistě vysvětlí ;)
V LPZ případným zájemcům za poplatek nahrají vyšetření na DVD.
V nemocnici na to není čas, výsledek přijde z obou zdrav. zařízenmí v písemné formě lékaři, který vypsal žádanku.
Není se opravdu čeho bát ;)

gecco

A to by mne docela zajímalo, komu vadila tato má odpověď na otázku (Admin to nebyl, ten by mi poslal vyrozumění).
___
Jak?

  • svlečeš se, sundáš si z hlavy ´šperky´ (pokud máš, vyndáš zubní protézu), lehneš si na lehátko
  • lékař ti vrámci přípravy vpíchne kanylu a aplikuje roztok ´kontrastní látky´
  • vlastní skenování
  • lékař vyndá kanylu, oblečeš se a jdeš (obvykle)

Kanyla? – v podstatě jde o injekční jehlu (s ´uzávěrem´), aplikuje se do žíly. Takže – asi víš, jak je bolestivá injekce – a tohle je stejné.
Jak dlouho? – několik minut až několik desítek minut. Nejdéle trvá příprava pro skenování, samotné snímání je v řádu jednotek (desítek) sekund, běžně je to celkově (od vyslečení do oblečení) cca 15–40 minut.