Jiří Bohumil

Jak připájet náhradní LED diodu SMD 2835 do vadné žárovky?

V některých 12W/230V LED žárovkách se mi přepalují výše uvedené LEDky.Jedná se vždy o přerušení sériového obvodu, za sebou zapojených diod, takže pak žárovka přestane svítit. Asi jejich přetížení. Řeším opravu nahrazením vadných diod odpůrkem 560 ohm/2W. Dojde tím sice ke snížení svítivosti, ale je tím možno také omezit (rovněž za cenu menšího snížení svítivosti), zatížení stávajících diod a tím prodloužit jejich životnost. Pokles svítivosti pak činí cca 20%. Chtěl bych ale nyní nahradit vadné LED náhradními, získanými z jedné vadné a v dalších jimi ty vadné vyměnit a pak zařadit pouze odpor 270ohm/2W (snížení svítivosti ba pak bylo pouze cca 10%). Má někdo zkušenost, jestli je možno tyto LED běžně odpájet a pak připájet mikropájkou a „cínovým“ pájedlem? Nebo je lepší je lepit nějakým elektrovodivým lepidlem a když ano, tak jakým. Ještě jsem to nezkoušel a tak mi třeba někdo může předat svou zkušenost. Děkuji.

Nejlepší odpověď
dr.luha

Demontáž provádím na plotýnkovým vařiči – nářadí: kleště a pinzeta. Důležitá je rychlost, aby nedošlo k přehřátí. Montáž trafopájkou s tenkou smyčkou. Cín by měl být 60%.
Jinak zkuste kupovat led-žárovky bez hliníkového chladiče, ty nejsou tak namáhané, protože nemají chladič, a výrobce je proto nemůže nechat tak hodně žhavit.