annas

Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o „106“?

Tuto otázku jsem před nedávnem vložila, ale někdo ji smazal dřív, než jsem si stačila přečíst všechny odpovědi.

Proto ji dávám znova.

Nejlepší odpověď
bluefalco

„tvar vznikl zřejmě zkomolením původní podoby výrazu co s to jest (např. běží, co s to jest)“

  • slovník cizích slov

Zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/o-106

Další odpovědi
quentos

podle časopisu „Naše řeč“ šlo o lhůtu na svedení děvčete. Viz zdroj

http://www.e-kniha.com/proc-prave-ostosest.html

annas

Děkuji. To je jedna z verzí, ale matně si pamtuji, že byly ještě další. Třeba se někdo přidá.

annas

Dnes jsem náhodou narazila na jiné vysvětlení.9/2008

http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/zajimave-dotazy/dotaz-tydne-2008.html

„Publikace S. Kovářové Proč se říká 222× (Alda, 2000) nabízí další možné vysvětlení: „Podle jiného názoru však toto rčení vzniklo z výrazu ‚být s to‘ (= moci) a došlo k tomu následovně: říkávalo se totiž ‚pijme pivo, kdo s to jest‘, což prý někdo žertem pozměnil tak, aby zůstal zachován rým, na ‚pijme pivo o sto šest‘.“
Obecně je u většiny frazémů velmi těžké dohledat způsob, jakým vznikly, jelikož se jedná o přenesená pojmenování. Spojení o sto šest mohlo být zvoleno z rytmických a zvukomalebných důvodů, nepopíráme ale, že zde mohla být ve hře jiná, např. významová hlediska.“