Avatar uživatele
Vrátný

Jak přijímat FM na starším přijimači, který má ještě VKV-OIRT, CCIR?

Mám na svojí tehdejší dobu kvalitní radiopřijimač RA-5350-S. Má rozsahy CCIR, OIRT, SV, KV1, KV2, KV3. Mezi pásmy CCIR a OIRT je frekvenční mezera, tam jsem kdysi doplnil kondenzátory a toto radio chytalo tenkrát i policejní vysilačky. Zkrátka, jsou tam ještě tranzistory a dá se v něm kutit. Má kvalitní reprobedny a tak ho nechci vyhodit. Dnes jsou vysilače v diditalu. Mohl by někdo poradit jak to udělat aby radio přijímalo současné FM radiostanice? Dříve byl nutný dipól, dnes radia fungují na pouhý prut, protože jsou vysilače všude. Jeden způsob jak to udělat vím: Vyhodit a koupit nové. Toto mi ale neraďte. Je ale i jiný způsob? Děkuji za odpověď. Snad jsem problém popsal dobře.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 3151 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
lexx

Odpoveď byla označena jako užitečná

no nevím ale přestavba na digitál by byla nadmíru rozsáhlá a postavíš v zásadě nový přístroj, vždyť v analogu se dosud hustě vysílá

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Vrátný Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

V otázce jsou poněkud spletené pojmy. Dnešní FM (frekvenčně modulované) vysílání je totéž, co bylo dříve označované VKV (velmi krátké vlny). Rozdíl je jen v označení. Zatímco v zahraničí je zvykem rozdělovat rozhlasové vysílání na amplitudově a frekvenčně modulované, u nás se pásma nazývají podle délky vln. Dříve se u nás vysílalo na VKV v pásmu OIRT, nyní se vysílá v pásmu CCIR. Jestliže má rádio rozsah CCIR, musí fungovat i v současnosti. Pokud nefunguje, je úpravou rozladěné.
Digitální přijímač je zcela jiný přístroj.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Dnešní rádia vysílají v analogu (postupně se na digital přechází, ale zatím velmi ´pomalu´ a digital, prozatím, analogové vysílání nenahrazuje)…
Klasické FM (88–108 MHz je analog.
Takže pro rozšíření tuneru v tom rádiu by ti pomohlo toto – http://radioser­vis.oldradio.cz/ccir­.htm , na digital je nepředěláš…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Zcela vyčerpávající odpověď podal Hlada. V normě CCIR se vysílá stále a v analogu. Jsi na velkém omylu.
Tvoje rádio je na příjem FM zcela vyhovující. Pokud jsi ho nerozladil ( velice pravděpodobné).
Digitální vysílání FM není běžné.
Jediné běžně dostupné digitální vysílání je v TV paketu a internetové rádio.
To jsou ale zcela odlišné kmitočtové rozsahy a musí na to být speciální přístroje. Nějaký kondík to nezpraví, navíc jde o zcela odlišný systém vysílání.

Za to, že dnešní rádia lépe hrají na prutovou anténu můžou citlivější vstupní tunery přístrojů. Pro kvalitní příjem dipólová anténa je žádoucí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Vrátný

Jak tak koukám, tak již jsem si to popletl, třebaže o tom něco vím. Do radií jsem dělal před lety. Proto mi nyní bylo divné, že jiné radio Panasonic RF-845 normálně hraje. Zaměnil jsem si to s televizním vysíláním. Oh ta hlava. Již je mi to jasné. V mém případě musím posunout moje CCIR na radiu až někam na 108 MHz. Už se mi rozjasnilo. Tranzistory by to měly zvládnout. Díky za odpovědi.

před 3151 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hlada

Jestli bylo pásmo stažené jen přidáním kondenzátorů, tak by se jejich odpojením měla vrátit i původní citlivost.
Horší bude, jestli byl upravený i vstupní obvod. Pak se bude muset postupovat podle slaďovacího předpisu na značky cívkou na dlouhém konci a kondenzátorem na krátkém konci pásma. To by chtělo signální generátor nebo aspoň multivibrátor a sledovač signálu.

před 3151 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika