Jantar2

Jak převést dva zlomky na stejného jmenovatele?

Doplňuji:
Tak to pardon ale s „Let me Google It“ mě tady někdo ponižovat nebude, já sám jsem na Googlu hledal a pořádného výsledku jsem se nedopátral…

Odpovědi
brillant

http://lmgtfy­.com/?q=p%C5%99e­vod+zlomk%C5%AF+na+s­tejn%C3%A9ho+jm­enovatele
Doplňuji:
Hned na první straně je uvedena odpověď na otázku nekolikrát. Kdybych to neměl ověřeno odkaz sem neuváděl.

jjj123456789

Vynásob ty jmenovatele mezi sebou.

klumprt

Tak třeba 5/6 a 3/8. Je třeba najít nejmenší společný násobek. V tomto případě je to 24. Potom v každém zlomku vynásobíš čitatel tolikrát, kolikrát je jeho jmenovatel ve společném násobku.

  1. zlomek má jmenovatele ve společném násobku 4×, takže 4×5=20 tedy 1. zlomek bude 20/24
  2. zlomek má čitatele ve společném jmenovateli 3×, takže 3×3=9 tedy 2. zlomek bude 9/24.

ANEBO pokud neumíš najít nejmenší společný násobek, tak vynásob celý 1. zlomek jmenovatelem 2. zlomku, a naopak. Tedy:

1.zlomek 5/6 = (5×8)/(6×8) = 40/48
2.zlomek 3/8 = (3×6)/(8×6) = 18/48

Zde v tomto případě vidíme, že oba čitatele i oba jmenovatele jsou sudí. Můžeme je tedy zkrátit dvěma a dostanem:

1. zlomek 20/24
2.zlomek 9/24