Zvědavý

Jak přesně vzniká, nebo se vyrábí ropa?

jak se to dělá, a co vše je k tomuto procesu potřeba ? díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak to přesně nikdo neví. Je na to sice teorie o vzniku ropy z organické hmoty, ale tato teorie nesedí. Podle této teorie již měla být ropa dávno vytěžena.
V současné době se připouští i teorie o její nepřetržité syntéze z uhlovodíků ( metanu a pod.) za vysokých teplot i tlaku.

Takže ropa se nevyrábí! Nicméně po vytěžení se krakuje ( destiluje) v rektifikačních kolonách na mnoho velice užitečných složek. Nejenom na naftu.
Viz chemické závody v Litvínově.

Další odpovědi
anonym

Jejda – https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ropa

Dochy

Ropa se nevyrábí, ale těží.
Pokud vím, tak se předpokládá že vzniká dlouhodobým rozkladem organických zbytků.

Lamalam

Teorií o vzniku ropy je několik. O tom, která je ta správná, se vědci dohadují už více než 100 let.

louskáček

Jak si vzpomínám,tak ropu vyráběli Američani a Francouzi z biologického odpadu z kafilerek.Při 150 stupních Celsia a 10 Atmosférách tlaku po dobu 3 týdnů,pak oddělili vodu a zase to na 2 týdny vrátily do toho papiňáku.(zdroj 100+1 někde kolem roku 1990)Nebo---http://www.ga­te2biotech.cz/bak­terie-ktere-umi-vyrabet-ropu/