bolak

Jak přesně se určuje, kdy zapadá slunce?

Například když v Praze zapadá v 18:13, a v Ostravě 17:57, tak kdybych se třeba ztratil, dá se nějak odhadnout na jaké přímce se zhruba nacházím?

Nejlepší odpověď
annas

Když aspoň přibližně víš, kolik je hodin, můžeš se orientovat podle slunce.
Čas nemusíš znát přesně, pro přibližnou orientaci ti postačí odhad a trocha zdravého rozumu. Například když slunce před chvílí vyšlo a je léto, je slunce přibližně na východosevero­východě.

Z pohybu slunce po obloze můžeš snadno určit světové strany, když víž, že

  • slunce se pohybuje od východu k západu,
  • podle ročního období vychází přibližně na východosevero­východě (léto), na východě nebo na východojihovýchodě (zima),
  • v poledne (tzn. když je v nejvyšším bodě své dráhy) je na jihu
  • a zapadá na západoseverozápadě (léto), na západě nebo na západojihozápadě (zima).

Když víš, kolik je hodin, víš také, kterým směrem je slunce:

Atd. včetně vyobrazení v odkazu.
http://www.zvlad­nuto.wz.cz/6-Survival-Kids-orientace.html

Další odpovědi
Drap

Výpočet by byl tak náročný a nutná celá řada dat, že v případě zabloudění je lepší se někoho zeptat.. Záleží na datumu, na výšce horizontu a na celé řadě věcí. Nehledě k tomu, že většinou člověk zabloudí když je zataženo, nebo dokonce prší.

a623682@drdr

takovy vypocet casu pochopitelne pocita s tim, ze je zemekoule dokonale hladka (zadny kopce, zadny diry). Potom lze pomerne netezce spocitat, kdy zaleze posledni viditelny bod ze Slunce.

Dochy

Pokud přímkou myslíš poledník, tak bez přístrojů moc přesný nebudeš.

Kelt

Jestli chceš, můžeš si to spočítat. Zjisti si délku Země, třeba kolem rovníku má
40 000km, a na 1 stupeň to odpovídá délce cca 110 km , V naší zeměpisné šířce, 50 rovnoběžka bude ta délka menší, to si spočítej, i délku na 1 stupeň. Dají se najít přesné časy západu a východu slunce, i přesné souřadnice daných míst – GPS. Takže když budeš znát například západ slunce v Praze třeba dnes a budeš v Olomouci, tak podle souřadnic, GPS, bys měl zjistit přesný čas západu, respektive z času západu, určit polohu. Otázka , jaké přístroje bys měl, jaké vybavení. Například v Tajuplném ostrově si určují lidé polohu na ostrově, a to se odehrává v polovině 19. století. Geometricky by se to dalo asi určit přesně, ale faktory, které budou proti tobě – viditelnost, terén atd. nemůžeš ovlivnit.