wendyX

Jak přepočítat údaj hustoty elektrolytu akumulátoru změřený při jeho jiné teplotě než ‚referenční‘?

Při měření hustoty ellytu (klasický Pb-aku + vodný roztok H2SO4) jsem narazil na problém. Stupnice plováku běžného násavkového hustoměru je cejchována ve stupních B s barevným vyznačením tří polí (50–75–100% nabití aku). Je zde však také uvedeno, že tyto údaje platí pro teplotu ellytu 20°C!

Při mém měření je ale teplota ellytu 15°C (nebo jiná)- tudíž naměřený údaj neodpovídá skutečné hustotě a je nutno jej přepočítat… Kdysi před léty jsem na to měl jakýsi graf, kde to bylo možno odečíst. Ovšem ten už nemohu najít- někde vzal ‚za své‘…

Neví zde někdo, jak na to? Děkuji za všechny použitelné nápady!

Nejlepší odpověď
Emefej

Odečteš to z nomogramu. Ve zdroji je to na straně 8.

Zdroj: http://www.zvla­sak.net/bat_o­pr_s.pdf

Další odpovědi
mosoj

Máš sice pravdu, ale pro tuto potřebu je to naprosto zbytečné. Tím kapátkem do očí to stejně na 4 desetinná místa nezměříš a pro aku to nemá význam.
Ten nomogram je při odečítání ještě nepřesnější.

Nabitý olověný AKU má hustotu 1,28 – 1,32. Pokud to nebudeš měřit zrovna za teplot blízkých nule je to fuk.
Nicméně hustotu již dávno neměřím. Dolévám jenom destilku, případně dobíjím automatickou nabíječkou, nebo hlídám napětí při nabíjení čímkoliv.
Při nabíjení platí dvě zásady. AKU nesmí být teplý a nemá plynovat. Pokud plynuje než dosáhne správného napětí na článek ( celý 13,7 V) je vadný a již mu nic nepomůže.

lexx

tyhle balónkové násavky měří velmi nepřesně…je to spíš orientační indikátor ne laboratorní měřič hustoty