Jak přemluvit mámu a babičku aby se nevykaly?

Už jsem to zkoušel několikrát jim opatrně každé zvlášť navrhnout a dokonce i příležistostech, když byly obě u stolu společně s ostatníma, ale vždy se to buď zamluvilo a nebo, že jsou na to prý už zvyklé. Mě to celkem obtěžuje, protože jsme snad jedna rodina. Když třeba ráno příjde babička k nám nahoru a řekne „Dobrý den.“ To by mě hanba fackovala, ale co s ní mám asi tak dělat? Je to divný, protože někdy, když příjde do kuchyně a je tam sama máma, tak řekne ahoj, což je podle mě snad normální, ale máma jí řekne dobrý den, jak kdyby snad mezi sebou měli pořád nějaké bariéry. Nechápu to a vypadá to,že se s tím budu muset smířit? Ocenil bych jakkékoliv konstruktivní rady. Všichni si doma jinak tykáme. Jen máma s babičkou, prostě ne. Jo, abych to nezamluvil. Když příjde babička a je nás víc v kuchyni, či kdekoliv tak řekne „Dobrý den“. Vyká si ve vaší rodině taky někdo mezi sebou a není vám to třeba proti srsti? Na případné otázky, či diskuze můžu pokračovat do diskuze pod otázku.

Nejlepší odpověď
marci1

V různých rodinách to mají různě. Někde si tchýně a snacha vykají, někde tykají a někde tyká snaše jen tchýně. Tykání může navrhnout snaše jen tchýně, jakožto starší žena. Možná se babička trochu „bojí“. Nemá cenu „lámat to přes koleno“.Buď se to ještě změní, nebo třeba ne, ale důležitější je, jak spolu vycházejí, jestli se tolerují a jaký spolu mají vztah. 🙂

Další odpovědi
anonym

A zaco by tě hanba fackovala? Proč tebe a proč vůbec? To je přeci mezi nima, já znám i manžele, kdeří si vykají, to je prostě mezi nimi, do toho se nemůžeme motat, já jsem tchýní taky vykala, i ona mě, i tchánovi, a jejich rodině, prostě všem jsem vykala a oni mě taky a nic špatnýho na tom nevidím.
Tyhle dvě si tykat z nějakého důvodu prostě nechtějí, babička si asi myslí, že si tak udrží odstup a taky víc respektu, maminka je mladší, nemůže jí navrhnout tykání a pokud babička sama nenavrhne, nedá se nic dělat.
Já bych se do toho moc nemontovala, ony vědí, co dělají, tak je u toho nech, tím šťouráním bys mohl navodit trapnou situaci, to by bylo pro obě nepříjemné.

bolak

Jedno řešení mě napadá, začni jim oběma vykat. Uvidíš že s tím budou mít taky potíž, a až budou něco namítat, řekni: „vždyť vy si taky vykáte, tak nevím co je za problém..“

Ještě lepší účinek by to mohlo mít, kdybys k tomu přemluvil i zbytek rodiny. Ono když na otce u oběda vyrukuješ s :„pane, podejte mi sůl“ a on ti ji podá se slovy „tu máte pane“, a stejně budeš mluvit i s 5tiletým bratrem či sestrou, a to nejen doma ale i ve společnosti (v obchodě, ve škole před učiteli), když budeš před sousedy matce vykat, možná je to nakonec zlomí :)

led

Nemá význam rušiť zaužívané zvykolsti v rodine. Nie je dôležité vykanie, či tykanie, ale je dôležitá slušnosť, intonácia pri oslovení a vzájomá úcta. U skôr narodených sa ešte môžte stretnúť aj s onikaním, oslovením v 3.osobe.
V poslednej dobe sa oslovovanie vplyvom americkej kultúry zjednodušuje na tykanie, ale naozaj sme už dorástli do takéhoto vzťahu?

iceT

Babička je máma koho?V tomhle je dost rozdíl,proto asi to vykání-moje maminka svojí mamince(mojí babičce) vykala až do její smrti a my vnuci jsme babičce i dědovi vykali taky.I druhé babičce.Mě to přišlo normální a nenormální se to zdálo spolužákům,kteří běžně babičkám a dědečkům tykali.

Mc Merkurion

nevvím,co je na tom divného,svému tchánovi i tchýni také vykám,a prarodičům jsem také vykal…

led

Tiež mám vo zvyku zdraviť „dobré ráno, dobrý deň, dobrý večer a nemám z toho zlý pocit. O čo je ráno krajšie, keď si navzájom poprajeme dobré ráno, než bežne používaný neurčitý námornícky pozdrav "ahoj“