annas

Jak přeložíte Caesarovu větu do latiny?

Caesar, Crassus a Pompeius tvořili triumvirát a vládli Římu. Když Crassus zemřel, Pompeius byl v Římě a Caesar v Galii. Pompeius s pomocí senátu chtěl odstavit Caesara a vládnout sám, proto mu přikázal rozpustit legie. Ctižádostivý Caesar neuposlechl, se svým vojskem překročil řeku Rubikon a vydal se k Římu. Riskoval. U Rubikonu byl kámen a na něm vytesaný zákon: kdo překročí říčku v čele vojska směrem k Římu, je zatracen a roven rouhačům bohů a otcovrahům. Caesar přesto vykročil směrem k Římu a prohlásil: „Kostky jsou vrženy!“ A kostky mu přinesly štěstí. Moc získal a vládl Římu ještě pět let.

Nejlepší odpověď
ladyhawke

Alea iacta est. Oblíbená věta jednoho mého profesora.

Další odpovědi
dudu

Ano, v latině citát zní „Alea iacta est“ a my ho kdysi měli na maturitních stužkách.