Lenjička

Jak pracuje dekadický čítač?

Jaké jsou v něm vlastně součástky, a jakto, že si „zapamatuje“ nějakou hodnotu?

Odpovědi
Mapel

Obecně čítač načítá nějakou hodnotu pomocí impulsů. To je ve stručnosti.

Další část otázky je pro znalé. Ty moderní obsahují mikroprocesor – umí komunikovat s počítačem a mají paměť – proto si pamatují. Dokáží vyhodnocovat různé intervaly, dělat statistiky atd. Podrobný rozpis je na několik stránek.

tom004

Kdybys to náhodou chtěla učeně.....

http://www.dmas­ter.wz.cz/teo­rie/logicke3/lo­gicke3.htm

Vojtěch

Čítač obsahuje klopné obvody (dále jen KO), ty obsahují hradla, hradla obsahují tranzistory, kondenzátory a odpory. KO čítače reagují na hranu vstupního signálu tak, že se na výstupu překlápí z hodnoty O do hodnoty 1. Tuto hodnotu drží (tvůj dotaz na paměť) až do další hrany, kdy se překlopí zpět do 0. A tak stále dokolečka. Zařazením 4 KO za sebou vzniká čítač se 4 výstupy. Na vstup prvního KO je připojen vnější zdroj impulzů. Na vstup dalších KO je přiveden výstup předchozího KO. 4 výstupy ze 4 KO jsou 4 bity, tedy 24 kombinací = 16 stavů. Dekadický čítač vznikne tak, že v okamžiku, kdy hodnota těchto 4 bitů vyjadřuje číslo 10, jsou klopné KO čítače vyresetovány NAND hradlem do stavu 0. Dekadický čítač – O až 9 = deset stavů.
„Paměť čítače“ spočívá v tom, že jeho KO drží svoje stavy až do další hrany vstupního signálu. Pokud však čítač odpojíš od napětí, svůj stav zapomene.

Zdroj: http://nika.in­formacie.sk/te­oria/cistechni­ka/cisl8.pdf