Jak pracovat se čtyřmi číslicemi u barvy?

Vím RGB, ale tohle mi nějak uniká. Zkoušel jsem, funguje, ale uniká mi princip. Co je 1 číslice, 2 až 4. Je někde tabulka barev?
př: color text 0.0.0.0

Doplňuji:
Noga, to co máš v závorce, to je ono.
Arygnoc, ty myslíš RGB, to má 3 číslice v rozsahu 0–255

Nejlepší odpověď
Noga

Pokud myslíš CSS tak to funguje takhle:

div
{
color: rgba(255,0,0,0.5);
}

první 3 číslice fungují stejně jako u rgb (0 – 255), poslední čtvrtá je průhlednost (opacity) v rozmezí 0 až 1. V příkladu je červená barva napůl průsvitná. Starší prohlížeče ale rgba neumí, nevykreslily by žádnou barvu, IE8 a níž samozřejmě, takže celý kód který by měl fungovat všude je:

div
{
color: #ff0000;
color: rgba(255,0,0,0.5);
}

Další odpovědi
cukrar

česílko,
myslíte toto?
odstíny se dělí dle ral a čsn.
http://www.vrat­ti.cz/barvy-ral.htm
http://www.la­kyrnictvi-honcar.cz/vzor­nik_csn.pdf

z dob dávných si pamatuji, že nás učili: bílá barva neexistuje, je to nejsvětlejší odstín černé (č.1999), černá barva neexistuje, je to nejtmavší odstín bílé. (1000)
Nebo jsem nepochopil dotaz?

arygnoc

4?

tie číslice sú buď 3 alebo 6.
ak sú 3, znamená to, že zápis farby je „zdvojený“, teda ABC e totožné s AABBCC.
zapisuje sa bez bodiek medzi položkami.

anonym

Už jsem si vzpomněl – CMYK barvy http://www.go­ogle.cz/imgres?im­gurl=http://u­pload.wikimedi­a.org/wikipedi­a/commons/9/96/Far­bkreis_mit_CMYK-Werten.png&im­grefurl=http://com­mons.wikimedi­a.org/wiki/Fi­le:Farbkreis_mit_CMYK-Werten.png&us­g=__6q5teUGz0Y­Vyj5gZa_ybWB1Yz­wk=&h=1142&w=1142&sz=417­&hl=cs&start=22&zo­om=1&tbnid=9XLlkqew­ZcjTmM:&tbnh=150&tbnw=15­0&ei=uqnMUceyG­sjxtQaC7YGQCw&it­bs=1&sa=X&ved=0CC4QrQMwAT­gU rozsah je 0–100 u každé číslice (bere se to v %). Díky, a opravdu jsou s tečkou mezi číslicemi 0.0.0.0

arygnoc

pozor, CMYK (azúrová (Cyan), purpurová (Magenta) a žltá (Yelow), čierna farba (blacK)) sa nepoužíva na výstup na monitor, ale napr. do tlačiarní (preto i ta čierna).
Monitory používajú výstup RGB,zloženie farieb CMYK je invertované (prevrátené).

arygnoc

cukrar:
nj, ale tie kódy v programovaní nevyužije.
:))

anonym

Arygnoc znám RGB a pak v 16 kódu
-
Noga takže první 3 číslice jsou barvy a 4 určuje odstín? Nebo 1 číslice určuje odstín. Uniká mi rozsah, píšeš č. 4 rozsah 0–1, ale máš tam 5.
Prosím hoď mi sem rozsah (př: je to dobře? 0–255,0–255,0–255,0–1)

arygnoc

však si písal o rgb, nie o rgba :)), ktorý je mimochodom zasa microsofťácky výmysel (pre IE).
doporučujem držať sa v css držať rgb, netreba potom písať pre každý prehliadač iné štýlovanie.

ad " ty myslíš RGB, to má 3 číslice v rozsahu 0–255"

áno, 00 – FF, dá sa ale zapásať skrátene, ako som pásal hore:
zápis

color: #ff0000;

je totožný s
color: #f00;

anonym

Díky