Avatar uživatele
DoctorWho

Jak poznat jedovatou houbu?

Dobrý den ,potřebuju definice ,děkuju :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? suaeda, anonym před 3873 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

jelikož každá z jedovatých hub je vzhledově specifická (krom navzájem příbuzných druhů), tak jedině nastudovat a řádně zapamatovat.
„Definice“ jedovaté houby neexistuje, snad jen ta, že obsahuje množství pro člověka jedovatých látek (faloidin, falisin, amanin, aj.), srv. např. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mucho­můrka_zelená

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
suaeda

Jednoduchá definice na rozeznání hub není. Je třeba se houby, které sbíráme a chceme jíst dobře naučit. Jsou dvě možnosti. Buď nás to někdo naučí, nebo půjdeme sami a podle knih se to naučíme sami.
V dětsví mě učila rozeznávat houby bábrle a doktor, který k nám jezdil na letní byt. Sbíral houby podle atlasu. Nasbíral neznámé houby a doma rozpoznával znaky. Když byl na 100% jistý, že jde o jedlou houbu, tak si ji nejdříve připravil sám. Pak je učil znát nás ostatní. Naučil jsem se od něj znát dost hub. Tak jsem se také před lety naučil bezpečně rozpoznat masáka od tygrovky. Masáka (růžovku) tenkrát lidi neznali a kopali do něj jako do prašivky.
Jak jsem uvedl na začátku tak nexistuje jednoduché pravidlo (červavé houby, nakousnuté od slimáků ad.) jak poznat jedlé od jedovatých. A houbař se musí učit stále. Nyní se např. jedná o Bedlu červenající:
http://hobby.id­nes.cz/pozor-na-bedlu-cervenajici-tato-jedla-houba-zabila-zenu-z-plzenska-1cr-/houby.aspx?c=A110909­_090731_plzen-zpravy_alt
Doplňuji:
Ale přece jen doplním definici, kterou pan doktor říkával. Důrazně upozorňuji aby jste ji nikdo nedodržoval. Tvrdil, že většina fialových hub ač vypadají jedovatě je jedlých.

Upravil/a: suaeda

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
honza19hk

musíš je prostě znát. Každá je jiná,na to moc pravidlo není.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek