Vandal

Jak poznám že mi majitel pronajímá byt legálně?

Je nějaký dostupný registr nebo tak něco? Děkuji

Odpovědi
Jiří Bohumil

Sice nemám vlastní zkušenost v této problematice, ale pokusím se poradit. Žádný takový registr asi neexistuje, ale za legální pronajímání bytu by měl z obdržených nájmů platit pronajímatel daň z příjmu. Takže by měl být v registru místně příslušného finančního úřadu. A nejrychlejší by bylo, při uzavírání smlouvy se jej na to zeptat a upozornit jej, že se na FÚ dotážeš. Každej „černoch“ okamžitě vycouvá. Tomu věř.

tforro

Co znamená legálně?
Že ho pronajímá on – majitel a ne někdo, kdo se za něj vydává? To lze vyřešit nahlédnutím do katastru nemovitostí a žádostí na údajného majitele o předložení průkazu pro ujištění, že jednáte skutečně s majitelem.
Že platí daně z pronájmu nemovitostí? Domnívám se, že toto je soukromá informace a pokud ji pronajímatel nesdělí (neprokáže), lze se obrátit s žádostí o kontrolu na FÚ. Ten vám samozřejmě nemůže sdělit informaci o jiném daňovém subjektu. = výsledek kontroly se nedozvíte.
Že platí do fondu oprav a další platby? Stačí zajít za správcem či nějakým vedením bytového družstva a zeptat se, zda je vše v pořádku.

Oukey

Ano, existuje katastr nemovitosti dostupny na netu. Pokud je byt druzstevni, ptat se na bytovem druzstvu dane nemovitost. Navic je nutny souhlas od druzstva k podnajmu treti osobe.