Jak poznám, zda kompas není ovlivněn?

Sleduji slunce, vegetaci atp. → umím se orientovat i bez kompasu. Ovšem kompas je přeci-jen přesnější, což znamená větší šanci kupříkladu k trefení se mezi dvě hory. Především pak, pomocí přírodních ukazatelů se dozvím o velkých výchylkách, nikoliv o těch drobnějších. Neznáte tedy nějaké dobré triky s orientací?

Nejlepší odpověď
Dochy

Kompas je problém ovlivnit. I když bude magnetka (hmmm nevím jak jinak nazvat… zkrátka magnetický materiál té střelky) mít orientaci trochu bokem vůči tvaru střelky, tak tvar střelky (hodně protáhlý) se z hodně velké části postará o to, aby mag. pole té střelky bylo orientováno správně.

Další odpovědi
Drap

Vždy bude nějaká úchylka. Kompas ukazuje na magnetický pól, který však neni totožný s pólem zeměpisným. I když v Evropě je úchylka téměř nulová, jinde na světě můře být značná. Úchylky kompasu bych se nebál, zvláště v přírodě. Zde by tě mohlo ovlivnit snad jen elektrické vedení. Určování severu za pomoci přírodních pomůcek je vždy s jistou úchylkou, kterou nelze předem, zvlaště v neznámém prostředí odhadnout. Samotné určení světové strany je stejně bez mapy téměř k ničemu. Pukud máš mapu, je idealní určení polohy pomocí tří pevných, dobře viditelných bodů. Poměrně velice přesné určení dosáýhneš za pomoci hodinek, pokud ti ovšem jdou správně a nezapomeneš na letní čas.

Klaproth

Neznáte tedy nějaké dobré triky s orientací? Ano, použij turistickou navigaci.

Emefej

Na každé slušné mapě je uvedena aktuální místní hodnota magnetické deklinace.

jáára

Koleso ty to vidíš. Leckdo se tě snaží napodobit nebo zaujmout tvé místo na vrcholu… Michal Kolesa forever!