Drbohlav

Jak poznám mozkovou mrtvici?

Nejlepší odpověď
Vembl

Mozková mrtvice je způsobena uzávěrem cévy v mozku, čímž dojde k přerušení zásobování určité části mozku kyslíkem a k poškození mozkové tkáně. Vzhledem k anatomickému uspořádání cévního zásobení mozku se obvykle mrtvice projeví na jedné polovině těla (ochrnutím – takzvanou hemiplegií nebo hemiparézou) i když některé malé mrtvice, kdy došlo k uzávěru menší větve cévy se nemusí projevit vůbec a lze je odhalit jenom mikroskopicky nebo při pitvě.

Většinou jsou příznaky přicházející mozkové mrtvice neurologické. To znamená například, že zjistíte, že nemůžete hýbat jednou polovinou tváře (nemůžete se usmát, máte takzvaně spadlý koutek, nemůžete zavřít oko na jedné straně) nebo můžete mít třeba pocity brnění v končetinách nebo ztratit citlivost v končetině, apod. Těch příznaků je celá řada. Může vás třeba také bolet hlava, mít poruchy paměti, vědomí, problémy s řečí, apod.

V každém případě je důležité, abyste okamžitě při výskytu kteréhokoli z výše uvedených příznaků neprodleně zavolal lékařskou pohotovost nebo vyhledal lékaře. Jde opravdu o rychlost, protože když se k vám pomoc dostane včas, je naděje na úplné vyléčení bez trvalých následků.

V ČR se mrtvice léčí ve specializovaných (iktových) centrech, která jsou v nemocnicích krajského (oblastního) typu a ve větších nemocnicích (faktultních, apod.).

Zdroj: http://cs.medlic­ker.com/24-mozkova-mrtvice-prevence-priznaky-nasledky-a-rehabilitace/

Další odpovědi
ahold

JAK ROZPOZNAT MRTVICI:
Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto:

  1. Poprosit ho, aby se zasmál – což zřejmě nebude schopen
  2. poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu – může mluvit nesrozumitelně a zmateně
  3. poprosit ho, aby zvednul obě ruce – což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko
  4. poprosit ho, aby vyplázl jazyk – pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice.

POKUD MÁ POSTIŽENÝ PROBLÉM VYKONAT ALESPOŃ JEDEN ZE ZHORA VYJMENOVANÝCH KROKŮ, JE TŘEBA IHNED VOLAT ZÁCHRANKU!

brillant

http://zena.cen­trum.cz/zdravi/do­maci-lekar/clanek.phtml?id=80­4302#utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=stylebox&ut­m_campaign=A&ut­m_term=positi­on-2