Kapicka

Jak poznám,kdy se vytýká a kdy jde o vzorec?

Zdravím,
tak se vás chci opět zeptat na něco z matematiky.
Probírám si tu příklady,jenže jsem narazila na to,že vlastně nerozeznám vytýkání před závorku od rozkladu pomocí vzorce.
Třeba mám tu příklad: 100ײ – 25y² ,ano to se jeví jako vzorec a²-b² ale uvědomila jsem si,že by to možná šlo i vytknout,nebo ne? Tedy 25.(4ײ-1y²) .Nejde to?Jak to tedy poznám?Hrozně moc děkuju za radu

Nejlepší odpověď
Irisa

Jde to i tak i tak, ale záleží na tom, co je v daném příkladu výhodnější
Doplňuji:
já v tom většinou hledám vzorec, a když nejde, tak vytknu… až v tom budeš zběhlá, poznáš to lehce, takže cvičit, cvičit, a cvičit :)

Další odpovědi
mosoj

No musíš se to naučit.

bolak

Musíš vytknout co jde, a rozložit na vzorec taky co to půjde. Třeba u tohohle příkladu, i když vytkneš těch 25 před závorku, tak pořád ti tam zbyde vzorec a²-b².

Podívej, máš těch tvejch 25*(4ײ-1y²) a to se dá ještě rozložit na 25*(2×+y)(2×-y) a to už je potom konečná.