leporela22

Jak poznám kdy bude a kdy nebude v angličtině před podstatným jménem a,an,the ?

Jak to odvodím kdy to tam bude a kdy ne?

Nejlepší odpověď
MK44

Základní pravidlo je asi:

Člen „a“ je tam, kde v češtině lze použít slovo jeden, nějaký.
I saw a man there. Viděl jsem tam (jednoho, nějakého) člověka.
A new girl appeared. Objevila se nová holka.

Člen „the“ je tam, kde v češtině lze použít slovo ten (ta, to …).
I saw the man there. Viděl jsem tam toho člověka.
I know the new girl who appeared yesterday. Znám tu novou holku, co se objevila včera.

Člen chybí např: u vlastních jmen (with John, in Asia, …), u nemocí (he had influenza), u určení času (in spring, on Monday…), v ustálených předložkových vazbách (at work, by night, in love, on deck), v ustálených spojeních (day after day, to break silence, to dress in black, to lose patience, as hard as stone, he was taken prisoner, …), apod.

Celkové používání členů v angličtině zde nelze popsat, je to příliš obsáhlá záležitost. V odborných gramatikách se tomuto tématu věnuje mnoho stran.

Další odpovědi
Hamon

Ještě maličkost ke členu určitému a neurčitému – když už jsi o dané věci mluvil nebo je daná věc jedinečná, jednoznačně určitelná, můžeš použít člen určitý. Jinak se používá člen neurčitý.