Meri

Jak poznám chemickou vazbu?

Jak poznám jestli je vazba spojena dvema valencnimi elektrony nebo jednim?

Odpovědi
Kelt

Tak napiš u jakých látek to chceš poznat. Vazba je vždy spojena párem elektronů,
obvykle je to jednoduchá vazba, někde je dvojná vzaba – třeba organické látky a pak je trojnásobná vazba – molekula dusíku.

Lorrien

Vazba není spojována, ona je to spojení. Je tvořena dvěma valenčními elektrony.
Hádám, že se chceš zeptat, jak poznáš, co je to za vazbu.
To je na delší vysvětlování, pokusím se to trošku nastínit, pak se můžeš dodatečně zeptat v diskuzi.
Vazby se dělí na polární a nepolární.
(Kovalentní) nepolární vazbu tvoří buď atomy stejného prvku, nebo dvou, které mají rozdíl elektronegativit nižší než 0,4. (Elektroneg. najdeš v periodic. tabulce prvků.) Má tři poddruhy– jednoduchou, dvojnou a trojnou (+ čtvernou, nicméně na tu často nenarazíš). Která to je, zjistíš jednoduše podle počtu elektronů v poslední valenční vrstvě (poznáš dle čísla skupiny, v níž se nachází)– od každého atomu vezmeš jeden elektron a přiřadíš jej k elektronu druhého atomu a vytvoříš vazbu. Podle toho, kolik jich vytvoříš, se rozhodneš, který typ z těch čtyř to je.
Polární vazba– rozdíl elektronegat. mezi 0,4 a 1,67. Dále se myslím dělí stejně, jako nepolární.
Iontová– rozdíl elektroneg. více než 1,67. Atomy získávají náboj kladný (kationty), nebo záporný (anionty) .
Koordinačně kovalentní– (= donor-akceptorová) donor (atom s více valen. elektrony) věnuje elektron akceptorovi (většinou nemá elektr., např. vodíkový kationt), aby mohli vytvořit vazbu.
Uff, pokud je něco nejasné, zeptej se. :)