metalavenged

Jak použít slovo „vyjímaje“?

Nejsem si jistá, jak správně ho použít a ani jeho významem. Když mám větu: Všichni ve třídě propadají, vyjímaje tebe. Je správná? Znamená to, že všichni kromě jednoho?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

vyjma, vyjímajíc, vyjímaje – možnost záměny

  1. knižní tvar pro příslovce = kromě × včetně): je doma vyjma v úterý
  2. předložka – vyjma s 2. a 4. pádem; vyjímaje, vyjímajíc se 4. pádem = kromě, mimo, až na tebe

Všichni ve třídě propadají kromě tebe, vyjma tebe, vyjímaje tebe.

Ale čárka před „vyjímaje“ nebude.

Další odpovědi
cochee

Vyjímaje je tvar zvaný přechodník slovesa vyjmout. Běžněji se používá tvar vyjma, což je rovněž přechodník, tzv. přechodník ustrnulý a tam vlastně mění slovní druh na předložku, dá se říci, že je to nepravidelný tvar. Ano, použití je správně, vyjímaje/vyjma je vlastně synonymum slova kromě.

UltraFan

Vyjímaje = kromě
Tudíž větu kterou jsi napsala můžeš klidně použít, je správně 🙂

zjentek

Vyjímaje = dotčeného se netýká.