simsalabim

Jak použít přechodníky v těchto větách?

  1. A naší skupinu uzavírá Radka, NEMAJÍC ráda fotbal jen proto, že stejný názor zastává její starší sestra.
  • Lze v této větě vůbec přechodník použít? Setkala jsem se s velmi podobnou větou – s podmětem také v ženském rodě jednotného č., ve které bylo ale napsáno „nemající“. Jak je to správně?
  1. Chtěla jsem ještě zůstat, NEHLEDĚ na to, že už jsem měla být dávno doma.
  • Lze slovo „nehledě“ brát jako přechodník, nebo se to prostě ‚jen tak říká‘? Pokud by to byl přechodník, mělo by tam pak být „nehledíc“?

Děkuji za odpovědi:)

Odpovědi
Bublinka°°

Nemajíc je správně a nehledě není přechodník.

ivzez

Nemajíc je sice správný tvar přechodníku,
ale v této větě jej nelze použít.

Obě věty jsou nesmyslné,
bylo by dobré se nad nimi více zamyslet.