deratizator

Jak použít naviják?

Kamarád mi dal naviják z terenního auta. Dal by se doma k něčemu využít, když auto ještě nemám?

Odpovědi
cukrar

já si udělal výtah do prvního patra na stavební matroš.

anonym

Otázkou je, proč máte doma něco, co k ničemu nepotřebujete? Nedokážu si takové shromažďování nepotřebných věcí vysvětlit.
Zažila jsem v životě dva „vetešáky“ a stačilo mi to. Starší bratr ztropil scénu, když soused chtěl pod mého domu odvézt vlečku suti po rozbořené terase. Pak nám ty kusy betonu vadily léta vzadu na louce, protože je nebylo kam dát.
Druhý byl můj bývalý bytný – 10 sklepů, 4 chlívky, garáž – vše plné veteše, která většinou nebyla k použití. Nehorázný nepořádek, kam jen se dalo podívat.
Proč máte zapotřebí něco podobného? Když nevíte, zda nějakou věc dokážete upotřebit, není přece smysluplné tahat si ji hned domů.

gepik

Bez auta je to skoro nepoužitelné. Při záběru odebírá z vozu i několik stovek ampér a síťový napájecí zdroj by měl velikost brumovské svářečky.

venkovan

Jedině dát motor na 240 V a používat v dílně na zvedání apod. Ale autonavijáky jsou dost pomalé, je potřeba u nich trpělivost.
A až budeš mít auto, tak zjistíš, že je to jen zbytečný náklad. Někteří lidi ho za roky ježdění nepoužili, ale auto s tím vypadá super. Nicméně na přední nápravě vozí zbytečných + 20 kg. Já mám alespoň sundavací s možností zavěsit na zadek auta. Vozím ho v kufru a jen když potřebuji. Váží asi 40 kg, to je jako kdybych vozil útlou stopařku (otázkou je, co je prospěšnější mít v autě).
A když ho musím nasadit, tak si hodně vynadám, že jsem nejel jinudy. Šmajdat s takovou váhou v terénu není vůbec přijemné. Takže kde mohu používám vzduchový vak.

honza19hk

dá se využít i bez auta,stačí mít měnič z 230V na 12 V. Naviják bere dost ampér-dle zatížení-ale třeba i 800A. Takže ten měnič ten odběr musí zvládat,jinak ti je naprd.

jinak se z něj potom dá vyrobit vrátek nebo zvedák.. ale je potřeba k němu vyrobit šasi aby na něčem pořádně držel.

já ho po úpravě používám na tahání pařezů a stromů.-jen musí mít takovej rám s oky.

jinak ocko
tohle není veteš,naviják je drahej a nikdy nevíš na co se ti může hodit mezi harampádí bych ho tedy neřadil,pokud je funkční.

gepik: to je blbost co říkáš-měnič není vetší než krabice od bot. mám to taky takto řešené a to ten můj naviják odebírá max 800A takže jaká svářečka.