Avatar uživatele
Nikkol

Jak postupovat při prodeji podílu nemovitosti?

Pokud nenabídnu spoluvlastníkům svůj podíl ( na nějž mají předkupní právo) jakou mají lhůtu k projevení nesouhlasu s prodejem? Jde mi o to, že nikdo ze spoluvlastníků nemá o pozemek zájem a kupovat ho nechce, ale bojím se, že když jim oznámím, že svůj podíl prodávám, tak přestože to nekoupí, budou mi můj prodej zdržovat nebo ho dokonce znemožní.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25 před 3640 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

§ 3062
Zákonné předkupní právo spoluvlastníků podle § 140 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zanikne uplynutím jednoho roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. To neplatí v případě spoluvlastnictví k zemědělskému nebo rodinnému závodu.
-
Z toho plyne, že do konce r. 2014 platí 2 měsíce
-
starý OZ
§ 605
Není-li dohodnuta doba, do kdy má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit movitost do osmi dnů, nemovitost do dvou měsíců po nabídce. Uplyne-li tato doba marně, předkupní právo zanikne. Nabídka se vykoná ohlášením všech podmínek; jde-li o nemovitost, musí být nabídka písemná.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcansky-zakonik/cast5h2d1­.aspx#cast5h2d1o5

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pokud mají spoluvlastníci předkupní právo, prodej (záměr a cenu) jim sdělit musíš (jinak mohou – posléze celý prodej zpochybnit a případně po tobě žádat odškodnění), myslet si o tom můžeš co chceš.
Dokonce jsi povinna jim oznámit i snížení ceny (jde o novou nabídku k prodeji – opět mají přednostní právo jí využít).
___
Předešlé ale platí pouze, pokud je předkupní právo definováno smlouvou a nebo vzniklo právním aktem (např. rozhodnutím soudu, zněním poslední vůle…).
___
Jinak od 1.1.2014 zaniklo zákonem dané předkupní právo – takže si se svým podílem může spoluvlastník nakládat zcela dle libosti.
😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Karel25

Od roku 2015 jsou změny – prodej nemovitosti pro spoluvlastníky bude snazší, více informací naleznete zde:
http://www.po­zemkyafarmy.cz/ak­tuality/predkup­ni-pravo-spoluvlastniku-se-rusi-prodej-nemovitosti-pro-spoluvlastniky-bude-snazsi-14.html

před 3373 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek