Nikkol

Jak postupovat při prodeji podílu nemovitosti?

Pokud nenabídnu spoluvlastníkům svůj podíl ( na nějž mají předkupní právo) jakou mají lhůtu k projevení nesouhlasu s prodejem? Jde mi o to, že nikdo ze spoluvlastníků nemá o pozemek zájem a kupovat ho nechce, ale bojím se, že když jim oznámím, že svůj podíl prodávám, tak přestože to nekoupí, budou mi můj prodej zdržovat nebo ho dokonce znemožní.

Nejlepší odpověď
anonym

§ 3062
Zákonné předkupní právo spoluvlastníků podle § 140 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zanikne uplynutím jednoho roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. To neplatí v případě spoluvlastnictví k zemědělskému nebo rodinnému závodu.
-
Z toho plyne, že do konce r. 2014 platí 2 měsíce
-
starý OZ
§ 605
Není-li dohodnuta doba, do kdy má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit movitost do osmi dnů, nemovitost do dvou měsíců po nabídce. Uplyne-li tato doba marně, předkupní právo zanikne. Nabídka se vykoná ohlášením všech podmínek; jde-li o nemovitost, musí být nabídka písemná.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcansky-zakonik/cast5h2d1­.aspx#cast5h2d1o5

Další odpovědi
anonym

Pokud mají spoluvlastníci předkupní právo, prodej (záměr a cenu) jim sdělit musíš (jinak mohou – posléze celý prodej zpochybnit a případně po tobě žádat odškodnění), myslet si o tom můžeš co chceš.
Dokonce jsi povinna jim oznámit i snížení ceny (jde o novou nabídku k prodeji – opět mají přednostní právo jí využít).
___
Předešlé ale platí pouze, pokud je předkupní právo definováno smlouvou a nebo vzniklo právním aktem (např. rozhodnutím soudu, zněním poslední vůle…).
___
Jinak od 1.1.2014 zaniklo zákonem dané předkupní právo – takže si se svým podílem může spoluvlastník nakládat zcela dle libosti.
😉

Karel25

Od roku 2015 jsou změny – prodej nemovitosti pro spoluvlastníky bude snazší, více informací naleznete zde:
http://www.po­zemkyafarmy.cz/ak­tuality/predkup­ni-pravo-spoluvlastniku-se-rusi-prodej-nemovitosti-pro-spoluvlastniky-bude-snazsi-14.html