pizlicka

jak postupovat,pokud manzel nechce podepsat majetkoprávní vyrovnání?

moje kamarádka po 23letech podala nyní,myslim v prosinci,zadost o rozvod.manzel ji však odmita podepsat majetkopravni vyrovnani.co ma delat,kdyz koupila byt,v kupni smlouve je jeji muž veden jako vedlejši učastnik,a je tam pry napsano,ze koupila byt z vylučně svých prostředku-JENŽE MĚ NAPADLO-pokud nemaji majetkopravni vyrovnani,myslim si,ze by nemela v byte provádět zadne vetsi rekonstrukce,nebo by manžela musela vyplacen z toho,co do bytu vlozila.mam pravdu,nebo se mylim?pokud mam pravdu,kdy muze zacit byt rekonstruovat?po rozvodu,nebo po majtkopravnim vyrovnani,o které se manzel muze hlasit do tri let??děkuju.

Odpovědi
gecco

Kontaktovat právníka…
Je podstatné, jak přesně je smlouva o koupi bytu formulována – což nikdo z nás neví.
Pokud jde o rekonstrukci – totéž – je totiž podstatné i to, co jsou to ty „výlučně její prostředky“.
😉

da ny

Možná by pomohla změna v majetkovém vyrovnání SJM, kterou by byl manžel ochoten podepsat ;)
Právní cestou – po táhne se možná 3 roky…
Kamarádka nejprve požádala manžela, aby se odstěhoval (povedlo se), zažádala po dohodě s manželem a dcerou o svěření dítěte do péče.
Pak následoval rozvod dohodou (trvalo 3 měsíce, než zjistila, co vše je třeba a dospěli s manželem ke shodě a podpisu vypořádání SJM).
Do 14 dnů od podání žádosti byli rozvedeni. Nyní teprve budou prodávat společný byt.
Kamarádka raději čekala s koupí bytu, tzn. až po rozvodu :D.
Můžete mít pravdu… Teoreticky všechny finanční prostředky a nabytý majetek (dluhy) jsou společné.
Paragrafy jsou příliš klikaté a i přes Dohodu o zúžení SJM, kterou pravděpodobně Vaše kamarádka s manželem uzavřeli (jinak by nekupovala byt) hrozí jistá rizika:
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/componen­t/content/arti­cle/3181-spolecne-jmeni-manzelu-informace.html#zu­zeni-a-rozsireni-spolecneho-jmeni-manzelu
Je možné 100% dokázat výlučné vlastnictví oněch finančních prostředků, za které pořídila byt v rámci trvání manželství a SJM?!
Já bych to řešila raději až po rozvodu (ale i tu koupi bytu) :).

pusinka50

Rozhodně bych jakékoliv investice do bytu řešila až po majetkovém vyrovnání. Rozvod majetkové vyrovnání neřeší. Raději bych 3 roky počkala, až nárok exmanžela bude promlčený, než riskovat, že ho budu vyplácet ze zhodnocené hodnoty bytu, o který se on bude chtít zřejmě soudit