agathka

jak postupovat, když pracovník vynesl interní informací z porady na veřejnost, můžu mu dát výpověď?

Nejlepší odpověď
gecco

Myslím, že rozhodování o výpovědi nebude tvá ´parketa´ – takže se domluv s nadřízeným a personalistou…
😉
Podstatné totiž je, co má dotyčný pracovník uvedeno v pracovní smlouvě (a nakolik mu můžeš tu indiskreci prokázat).

Další odpovědi
Awe

agathka

Jsem v roli nadřízeného, informace byli důvěrné a ve smlouvě je loajalita k zaměstnavateli.

Nezlob se na mě, ale co si za nadřízenou když nevíš jestli můžeš zaměstnance za „prohřešek“ vyhodit?Očekával bych že vedení firmy, bude znát zákony a zákoník práce popřípadě bude informované o pracovních smlouvách zaměstnanců. Jako nadřízená by si měla sakra moc dobře vědět co dělat ne? No vidím že všude to funguje stejně…

ivzez

Dávat do pracovní smlouvy „loajalitu k zaměstnavateli“ je nesmysl. Člověk buď loajální je, nebo není. Loajalitu (podobně jako např. důvěru) nelze nikomu nařídit.

Práva a povinnosti obou smluvních stran upravuje zákoník práce,
z něhož je zřejmé, co zaměstnanec (i zaměstnavatel) smí, či nesmí.

————–
„Vynesení důvěrné interní informace na veřejnost“
bohužel nic nevypovídá o závažnosti přestupku.

————————–
Vidím dvě možnosti:

(1)
V případě porušení pracovních předpisů, vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem můžete pracovní poměr okamžitě
zrušit podle § 55, odst. 1 písm. b).
( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p55 )

Pokud by šlo o zaměstnance, s nímž podle § 55, odst. 2 nelze pracovní
poměr zrušit okamžitě, museli byste situaci řešit výpovědí podle § 52 písm. g).
( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p52-1-g )

Rozhodnete-li se pro jednu z variant (§ 55/§ 52 písm. g) uvedených výše, nemusí zaměstnanec s Vaším postupem souhlasit a může se obrátit na soud. Potom byste museli obhájit (prokázat) závažnost situace, důvěrnost vynesené informace
a porušení předpisů zvlášť hrubým způsobem.

(2)
Já bych na Vašem místě zaměstnanci navrhla rozvázání pracovního poměru
k určitému datu dohodou bez uvedení důvodu skončení zaměstnání. Vyhnete
setak nutnosti dokazovat, placení náhrady mzdy zaměstnanci do doby ukončení soudního sporu (nebo po dobu šesti měsíců) a riziku, že soud bude mít na „důvěrnou interní informace“ jiný názor než Vy (to, co považujete za důvěrné,
soud za důvěrné považovat nemusí).

Je-li si zaměstnanec prohřešku vědom, přistoupí na návrh dohody, protože
by pro něj byla v takovém případě dohoda „schůdnější“ – neztratil by nárok
na podporu (ta by se jen krátila) v nezaměstnanosti a neměl by mít problémy
při hledání dalšího/nového zaměstnání. (Pokud by se zaměstnanec zdráhal
na návrh dohody přistoupit, můžete mu vysvětlit dopad zrušení či výpovědi.)
———–
Stručně:
Jste-li si „jisti v kramflecích“, můžete pracovní poměr zrušit nebo dát výpověď.
Nejste-li si jisti, jak by situaci vyhodnotil soud, je podle mne rozumnější dohoda.

rigormortis

A jakou se jedná?
Je to opravdu interní informace, která by mohla uškodit firmě (strategie na další rok…např. prodej některých pozemků) nebo pouze banalita (Franta a Máňa poletí)?

lexx

a lze to dokázat ? bude se bránit, zatloukat, najme si advokáta…

agathka

Jsem v roli nadřízeného, informace byli důvěrné a ve smlouvě je loajalita k zaměstnavateli.

rigormortis

Pokud způsobila škodu firmě, lze ji za to vyhodit…jinak ne.

gecco

…„Jsem v roli nadřízeného“…
No – tak to snad víš i to, že platí Zákoník práce (zákon 262/2006 Sb.) a jaké sankce můžeš v jakém případě uplatnit…
Pokud ne, poraď se s personalistou­/kou – my ani netušíme, o jak závažné porušení pracovní smlouvy se (případně) jedná, jaká vznikla (mohla vzniknout) zaměstnavateli škoda a další skutečnosti…
😉

Awe

Ale takhle to dopadá když dohazujou do vedení známé nebo lidi co mají maturu a VŠ bez zkušeností z výroby. Nepotřebuju ani jedno z toho abych věděl co můžu a co ne. Sám mám zkušenosti z mnoho firem a vím jak to funguje.Momentálně mám pod sebou tým lidí. A to mám blblý učební obor. VŠ jsou vůbec nejhorší. k výrobě a manualní práci to nečichne ale technologických plánu a nápady které nelze realizovat to má hromady.Kromě toho si myslí že dělníci a ostatní podřízení jsou jenom odpad společnosti a taky se tak chovají. Vyhazovat umí každý trouba, ale hledat racionální řešení už jim moc nejde… A hlavně vedení by si mělo uvědomit že celý chod firmy je vlastně a pouze jejich práce. To že něco nefunguje, naznačuje že je to pouze jejich chyba, a vím že tohle si málo kdo uvědomuje a hází vinu na ostatní jim podřadné lidi…

Trošku jsem šel asi z otázky, ale tohle mě nějak nažhavilo :)

gecco

Myslíš sličná svlečna sexretářka??
;-D
Já myslím, že to nebude tak žhavé – podle mne dotaz vznesla nějaká žačka SŠ (tak max. 2 ročník), protože se jí nechce ani v nejmenším přemýšlet a studovat…
´Tohle´ snad z praxe být nemůže (a ještě aby jako ´managerka´ přišla do styku s nějakým firemním tajemstvím – ledatak do styku, ale to by žádný tajemství nebylo)…
🙂

Awe

Divil by ses co je dneska všechno možné :D A co ve vedení sedí za kretény :D