jak postupovat, když pracovník vynesl interní informací z porady na veřejnost, můžu mu dát výpověď?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Myslím, že rozhodování o výpovědi nebude tvá ´parketa´ - takže se domluv s nadřízeným a personalistou...
;-))
Podstatné totiž je, co má dotyčný pracovník uvedeno v pracovní smlouvě (a nakolik mu můžeš tu indiskreci prokázat).

Další odpovědi:

Bronzový

agathka

Jsem v roli nadřízeného, informace byli důvěrné a ve smlouvě je loajalita k zaměstnavateli.

Nezlob se na mě, ale co si za nadřízenou když nevíš jestli můžeš zaměstnance za "prohřešek" vyhodit?Očekával bych že vedení firmy, bude znát zákony a zákoník práce popřípadě bude informované o pracovních smlouvách zaměstnanců. Jako nadřízená by si měla sakra moc dobře vědět co dělat ne? No vidím že všude to funguje stejně...

Stříbrný

Dávat do pracovní smlouvy "loajalitu k zaměstnavateli" je nesmysl. Člověk buď loajální je, nebo není. Loajalitu (podobně jako např. důvěru) nelze nikomu nařídit.

Práva a povinnosti obou smluvních stran upravuje zákoník práce,
z něhož je zřejmé, co zaměstnanec (i zaměstnavatel) smí, či nesmí.

————–
"Vynesení důvěrné interní informace na veřejnost"
bohužel nic nevypovídá o závažnosti přestupku.

————————–
Vidím dvě možnosti:

(1)
V případě porušení pracovních předpisů, vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem můžete pracovní poměr okamžitě
zrušit podle § 55, odst. 1 písm. b).
( http://www.zakonyprolidi.cz/… )

Pokud by šlo o zaměstnance, s nímž podle § 55, odst. 2 nelze pracovní
poměr zrušit okamžitě, museli byste situaci řešit výpovědí podle § 52 písm. g).
( http://www.zakonyprolidi.cz/… )

Rozhodnete-li se pro jednu z variant (§ 55/§ 52 písm. g) uvedených výše, nemusí zaměstnanec s Vaším postupem souhlasit a může se obrátit na soud. Potom byste museli obhájit (prokázat) závažnost situace, důvěrnost vynesené informace
a porušení předpisů zvlášť hrubým způsobem.

(2)
Já bych na Vašem místě zaměstnanci navrhla rozvázání pracovního poměru
k určitému datu dohodou bez uvedení důvodu skončení zaměstnání. Vyhnete
setak nutnosti dokazovat, placení náhrady mzdy zaměstnanci do doby ukončení soudního sporu (nebo po dobu šesti měsíců) a riziku, že soud bude mít na "důvěrnou interní informace" jiný názor než Vy (to, co považujete za důvěrné,
soud za důvěrné považovat nemusí).

Je-li si zaměstnanec prohřešku vědom, přistoupí na návrh dohody, protože
by pro něj byla v takovém případě dohoda "schůdnější" – neztratil by nárok
na podporu (ta by se jen krátila) v nezaměstnanosti a neměl by mít problémy
při hledání dalšího/nového zaměstnání. (Pokud by se zaměstnanec zdráhal
na návrh dohody přistoupit, můžete mu vysvětlit dopad zrušení či výpovědi.)
———–
Stručně:
Jste-li si "jisti v kramflecích", můžete pracovní poměr zrušit nebo dát výpověď.
Nejste-li si jisti, jak by situaci vyhodnotil soud, je podle mne rozumnější dohoda.

Bronzový

A jakou se jedná?
Je to opravdu interní informace, která by mohla uškodit firmě (strategie na další rok...např. prodej některých pozemků) nebo pouze banalita (Franta a Máňa poletí)?

Stříbrný

a lze to dokázat ? bude se bránit, zatloukat, najme si advokáta...

Diskuze k otázce

agathka

Jsem v roli nadřízeného, informace byli důvěrné a ve smlouvě je loajalita k zaměstnavateli.

Bronzový

rigormortis

Pokud způsobila škodu firmě, lze ji za to vyhodit...jinak ne.

Zlatý

gecco

..."Jsem v roli nadřízeného"...
No - tak to snad víš i to, že platí Zákoník práce (zákon 262/2006 Sb.) a jaké sankce můžeš v jakém případě uplatnit...
Pokud ne, poraď se s personalistou/kou - my ani netušíme, o jak závažné porušení pracovní smlouvy se (případně) jedná, jaká vznikla (mohla vzniknout) zaměstnavateli škoda a další skutečnosti...
;-)

Bronzový

Awe

Ale takhle to dopadá když dohazujou do vedení známé nebo lidi co mají maturu a VŠ bez zkušeností z výroby. Nepotřebuju ani jedno z toho abych věděl co můžu a co ne. Sám mám zkušenosti z mnoho firem a vím jak to funguje.Momentálně mám pod sebou tým lidí. A to mám blblý učební obor. VŠ jsou vůbec nejhorší. k výrobě a manualní práci to nečichne ale technologických plánu a nápady které nelze realizovat to má hromady.Kromě toho si myslí že dělníci a ostatní podřízení jsou jenom odpad společnosti a taky se tak chovají. Vyhazovat umí každý trouba, ale hledat racionální řešení už jim moc nejde... A hlavně vedení by si mělo uvědomit že celý chod firmy je vlastně a pouze jejich práce. To že něco nefunguje, naznačuje že je to pouze jejich chyba, a vím že tohle si málo kdo uvědomuje a hází vinu na ostatní jim podřadné lidi...

Trošku jsem šel asi z otázky, ale tohle mě nějak nažhavilo :)

Zlatý

gecco

Myslíš sličná svlečna sexretářka??
;-D
Já myslím, že to nebude tak žhavé - podle mne dotaz vznesla nějaká žačka SŠ (tak max. 2 ročník), protože se jí nechce ani v nejmenším přemýšlet a studovat...
´Tohle´ snad z praxe být nemůže (a ještě aby jako ´managerka´ přišla do styku s nějakým firemním tajemstvím - ledatak do styku, ale to by žádný tajemství nebylo)...
:-)))

Bronzový

Awe

Divil by ses co je dneska všechno možné :D A co ve vedení sedí za kretény :D

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.