Curiosity

Jak pomoct svému příteli?

Prosím Vás, jak mám pomoct svému příteli, který je evidentně psychicky závislý na marihuaně? Téměř denně si shání „hulení“, aby si udržel dobrou náladu!! Nechodí do práce. Vždycky si nějakou najde, ale nevydrží tam. Přitom je inteligentní, má maturitu. Je mu 25. To už by přece mohl mít rozum. ☹ Strašně to leze do peněz, které ani nemá. Vždycky si to nějak vymyslí. Hlavně, aby bylo co hulit. Děs. Přitom je to hodný, i když trochu složitý kluk. Když nemá hulení, je neskutečně protivný, nekomunikativní, bez nálady, dokonce nemůže spát, takže je ještě protivnější atd. Když mu promlouvám do duše, tak se naštve a je ještě víc podrážděný. Říkala jsem mu, že má problém, ať si zajde k psychiatrovi, že mu s tím pomůžu.. ale prý nebude brát žádnou „chemku“ léky atd. Nebo jsem mu navrhla, že koupíme nějaké bylinky (čaje) na spaní nebo přírodní tabletky. Ale to po mě akorát vyjel, že to mu nepomůže. Vůbec nevím, co s ním! ☹ ..druzí říkají KOPNOUT DO PRDELE! :-/ ..ale já bych mu přece jen chtěla nějak pomoct ☹ ..mám ho ráda a záleží mi na něm. NEMÁTE NĚJAKÉ RADY??? KROMĚ TĚCH, KTERÉ UŽ JSEM TADY NAPSALA!!! ??? BUDU VDĚČNÁ ZA KAŽDOU SMYSLPLNOU RADU!!! Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud s ním neni rozumná řeč a nechce na léčení, tak žádná jiná pomoc už u něho asi neni. A počítej také s tím, že se to bude zhoršovat a ne lepšit. Všichni závisláci, ať je to na čemkoli, dovedou velice přesvědčivě lhát a slibovat.

Další odpovědi
Terryle

Co takhle zkusit něco jiného, co by mohlo účinky marihuany aspoň trošku nahradit? K uvolnění a „vyčištění“ hlavy může pomoct cvičení, jóga, meditace… Ale to bys ho asi musela zkusit vytáhnout Ty, tvářit se, že tam chceš Ty a že to vlastně vůbec není kvůli němu. Jinak se asi „šprajcne“ stejně jako s bylinkama nebo doktorem.
Jinak dokud si nepřipustí, že má problém, je těžko co dělat. A pak, že travka nezpůsobuje závislost… :o/

barnajka

Nastavit mu zrcadlo – jenom tak uvidí, jak zhoubně se chová k sobě a sobecky k tobě.
I ty si najdi něco, čemu budeš holdovat jemu natruc..něco, co bude ujídat korunky z vaší společné kasičky a co z tebe bude dělat nerudnou protivu pokaždý, když svou ‚drogu‘ nebudeš moct šňupnout. Vůbec nesejde na tom, jestli to budou hodinový babský plkánky s kámoškou na telefonu, tabulka luxusní čokolády každý den nebo nepřijemně častý nákupy fajnových hadříků…
Dodrž ale tu zásadu, aby to lezlo citelně do peněz a byla to ideálně některá z těch holčičích činností, při kterých chlapi otráveně obrací oči vsloup :)) Takhle budeš mít jistý, že si tvé nové ‚záliby‘ přítel hodně brzo všimne…a nepochybuj, že brzo začne mít na tvou adresu uštěpačný hlášky ;)
Tohle bude tvá chvíle – jak efektivně ji využiješ, na takový partnerský štěstí si možná zaděláš těsto. Pokud je situace tak vyhrocená jak popisuješ, nechala bych ho v tom pěkně vymáchat, ať taky okusí trošku té své polívčičky. Jestli jsi dobrá hérečka, klidně sehrej dramatickou scénu, kdy dva dny před splatností nájmu ‚náhodou‘ zjistíš, že nemáš na účtu dost peněz,… nebo mu k večeři s provinilým výrazem naservíruj krajíc suchýho chleba a prones něco jako: "Promiň, miláčku, nějak jsem ty účty podcenila…jenže ty džíny jsem fakt mít musela. Vydržíš dneska bez večeře, viď? "…
Když na něj uděláš psí voči, určitě vydrží. Bude sice frflat, ale vydrží. :)
Jenže druhý večer bude totéž, třetí zas to stejný… Až bude k večeři žužlat suchý chleba tejden, myslím že se neudrží, aby nevyletěl. A to bude zas tvá šance poukázat mu na jeho vlastní chyby a zkusit najít společnou cestu ven.

Ty hlavně neměj žádný výčitky že mu vědomě ubližuješ a kdesi cosi… Chováš se jen tak, jak tě on sám nutí chovat. Může být rád, že jsi ho nekopla do… (ano, tam)…už dávno. Každá druhá by to na tvým místě udělala hned po první výstraze.
Každá závislost překonat jde! Když je vůle a motivace, vítězství je jen otázkou času.

Fandím ti, že dáváš lidem druhý a třetí a čtvrtý.. šance..a že je neodepisuješ jako beznadějný případ. Na rozchod je vždycky času dost a vždycky by to mělo být až to poslední řešení, když selže všechno ostatní. Toť můj názor.
Ale dám ti jednu radu: měj ráda taky sama sebe a na svoje vlastní štěstí nezapomínej. Jakmile začneš cítit bolestnou jistotu, žes už všechny možnosti vyčerpala a přítel se pořád ke změně nemá, do té prdele ho pošli ultrarychlým expresem. Jízdenku směr Prdel si stejnak koupil sám už dávno, tak ty mu jen připomeneš, že je čas nastoupit, ať mu ten lístek náhodou nepropadne ;)

WeeBear

Ono by bylo nejlepší to udělat, aby začal odvykat, ale měl pocit toho, že se k tomu rozhodl sám, což je v téhle situaci dost složité. K tomu, když půjde k psychiatrovi, tak neskončí na lécích, jak vám asi tvrdí, resp. ho k tomu psychiatr nemůže donutit. Ono by bylo spíš lepší popřemýšlet, čím začal jeho kolotoč s marihuanou. Muselo se stát něco, proč si s ní začal. Bylo to kvůli zábavě s lidmi, se kterými se
stýkal, nebo nějakými osobními problémy?

Je moc pěkné, že se mu snažíš pomoct, ale pokud s ním není rozumná řeč a neprojevuje ani sebemenší snahu, tak co chceš dělat? Tady je pak každá rada drahá,..

lukas.zmizik

kdyz ho mas rada, zkus popremyslet nad tim KOHO mas vlastne rada a jesli to s nim myslis vazne, taky ses si jista, ze by jednou v budoucnu zvladnul uzivit rodinu, nebo te nedesi predstava, kdyby za penize na pomucky pro deti do skoly si koupil huleni? .....

otazka zni, jake mas priority, zda to, ze je hodny a hezky anebo sikovny v nejakem oboru a v praci …hodny a hezky chlap (vetsinou) rodinu neuzivi

slysel sem neco o tom, ze pokud se zavisly clovek chce lecit, stat by mu lecbu zaplatil, ale v pripade, ze s tim v polovine „kurzu“ prasti, plati vsechno sam… zkusil bych si o tom neco zjistit…

jedina moznost tedy zni – chtit se lecit

Damiana

Barnajka to sice myslí dobře, ale takový truc přístup by platil tak akorát na chlapíka, který sbírá angličáky a jeho ženě se to nelíbí. Feťákovi budou tvoje hadříky a čokolády ukradené, možná tě akorát fyzicky napadne. Předpokládám, že vše platíš ty nebo jeho rodiče – když nechodí do práce. Takže kde bere peníze? Krade? Pokud ho někdo dotuje, podává mu drogu. Pokud ho někdo omlouvá, fetuje s ním. Nepočítej s tím, že dá na tvoje nářky a domluvy, když už mu drogu toleruješ a víš o ní. Tebe vážně nebere, ani z tebe nemá respekt – neskrývá se s fetováním, nesnaží se přetvařovat. Pro něj je teď na prvním místě droga. Máš dvě řešení. Racionální by bylo odejít od něho, protože je to člověk snadno podléhající pokušení, bez hrdosti a zásad. Jiný nebude nikdy, jelikož jiný být nechce. Přeje si být oblbnutý a mimo, o realitu nestojí a nebude stát nikdy ani o normální život. Nespolehlivý a zbabělý člověk. Pokud mu chceš ale opravdu pomoci, donuť ho – třeba za pomoci rodiny, přátel nebo sociálního pracovníka (nebo policie, jestli i krade) – nastoupit na léčbu. Pokud si ale on sám neuvědomí, že mu droga škodí a nebude chtít přestat sám, je to všechno zbytečné. Osobně bych s ním neztrácela čas a hlavně s ním neplánovala budoucnost. On tě zničí.