J_K

Jak pojímáte vánoční svátky? Jako křesťanské, nebo občanské?

Nejlepší odpověď
gecco

Spíše jako žádné…
😉
Ani nestrojím stromeček…

Další odpovědi
Emefej

Jak normální pohanský slunovrat.

annas

Přiznávám, že v současnosti už svátky nějak neřeším.

Ale v minulosti spíš jako křesťanské, dodržovali jsme různé zvyky, třeba půst, tajné zdobení stromečku, chodívali jsme na půlnoční mši., všichni kolem se zdravili a přáli si hezké Vánoce.

Jako rodina jsem se sešli pohromadě a vzpomínali na ty, kteří nejsou mezi námi. Doma pod stromečkem jsme našli dárky, poděkovali za ně a zazpívali koledy za zvuku houslí.

Dnes se na svátky dívám jinak. Ne že by se mě to přímo týkalo, ale obecně. Jejich pojetí se změnilo. Lidé je považují za velký „hodokvas“, upřednostňují materiální stránku, shánějí dárky atd. Snad zůstalo to, že se sejde rodina. To „duchovno“ se vytratilo.

chachar1922

Nejsem věřící, ačkoliv strana otce náboženská byla – otec „naštěstí ne“. Ale vánoční svátky beru tak, že od mých dětských let se prostě stromek zdobí, chodí Ježíšek, dávají se dárky a peče se cukroví. Pokud se myslí tím občanské, tak jak to píšu, tak to pojímám jako občanské.

Agneta

Jako nejhezčí rodinný svátek (lásky), kdy je vše v pohodě:D

anonym

Pojímám jako kohout slepici!

zelí

Saturnálie slavíme zcela tradičně. Doneseme si domů jehličnan, nazdobíme ho, dáme si materiální dary a veselíme se.

lexx

dneska byznys, obchod, marketing a komerce

ivzez

Ani jedno.