wendyX

Jak/podle čeho vzniknul název byliny nesoucí jméno KONIKLEC ?

Trochu jsem samozřejmě hledal, ale všude jsem našel jen údaje ryze botanické- o původu názvu nikde nic. Napadlo mne, že alespoň část názvu souvisí s latinským názvem- ten je však ‚Pulsatilla‘- takže ani zde žádnou souvislost nevidím… Takže- věděl by zde někdo ? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Koniklec – ‘bylina s fialovými zvonkovitými květy’.

Lid. etymologie – ze staročeského . poniklec, vlastně ‘bylina s povislými květy’, od poniknúti ‘sklonit se, zeslábnout’.

Od stejného základu, který je vzanikat, unikat, vznikat – od všesl. – praslovanského . wynikać ‘vznikat’, niknąć ‘mizet, ztrácet se’"

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
Funna

Jméno této rostliny vzniklo nepochybně lidovou etymologií ze jména »poniklec«. Stč. »poniknúti« znamenalo hlavu skloniti (Jungmann cituje z musejního Passionálu: »s pláčem se Bohu modlivši, tu k zemi ponikši usnula) a tato představa se velmi dobře hodí k označení rostliny, jejíž květ ohýbá hlavičku k zemi.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=853