annas

Jak podle báje či pověsti vzniklo pojmenování některých hvězd či souhvězdí?

Už jsem se na některá popjmenování ptala.
Nově – Blíženci či Cassiopeia (Kasiopea)?

Nejlepší odpověď
vagra

Kasiopea byla manželka etiopského krále Kéfea. S manželem měli dceru Andromedu, která si později vzala Persea.byla velmi krásná a pyšnila se, že její krása předčí i vodní nymfy Néreidy. Její počínání rozhněvalo boha moře Poseidóna poslal mořskou příšeru na království Cefea. Podle rad věštců byl jediný způsob jak zachránit říši nechat Andromedu na pospas příšeře. Ale statečný Perseus Andromedu vysvobodil a oženil se s ní. Její nepřítelkyně Néreidy dosáhly alespoň toho, že je Kasiopea blízko pólu a musí trávit polovinu noci hlavou dolů, aby se odnaučila vychloubačnosti.
Blíženci-
Toto souhvězdí představuje dvojčata Castora a Polydeuka (Polluxe), kteří pluli s Iásonem a argonauty pro zlaté rouno. Jejich otcem byl Zeus, který v podobě labutě svedl jejich matku, spartskou královnu Ledu. Oba se vylíhli z vejce. Polydeukes se od bratra lišil tím, že byl nesmrtelný a po smrti svého bratra směl vstoupit na Olymp. Tam ale prosil Dia, aby směl jeden den trávit na Olympu a druhý den s bratrem v podsvětí. Za odměnu je Zeus proměnil v souhvězdí Blíženců.

Zdroj: V.E.- upraveno