Ondyss97

Jak podávat daňové přiznání (krok po kroku)?

Zdravím, přemýšlím že bych si rozjel nějaký web, dejme tomu třeba online kuchařku nebo tak, to je v podstatě jedno. Také řekněme, že mám zařízenou živnost (zatím tedy nemám). Za předpokladu, že web bude mít nějakou tu návštěvnost a vystavím si na ni reklamní bannery třeba od Sklik a web mi bude měsíčně něco málo vydělávat (ptám se zatím jen čistě teoreticky). Teď přichází ten problém. Dejme tomu, že jsem neplátce DPH a web mi bude něco málo vydělávat (budu splňovat požadavky pro to, abych byl stále neplátce DPH)tak DPH neplatím, že? Ale daňové přiznání musím podat i tak. Teď mě zajímá jednak jak často se podává, kde se podává a jak se podává ( jako budu mít muset zaznamenané úplně všechny transakce co mi přijdou z Skliku na účet, ty všechny do daňového přiznání sepíšu?) Nebo jak to vlastně je? Na kterém úřadě se to podává? Nebo dá se to podat i online? Googlit jsem to zkoušel, ale potřeboval bych to vysvětlit spíše nějak laicky. Možná se ptám jako idiot a nic o tom nevím, ale rád bych to všechno přesně věděl abych pak neměl s ničím problémy a neporušoval nějaký zákon nebo se nedopustil přestupku. (chápejte- raději se ptám, jinak bych přišel na úřad, škrábal bych se na bradě a se zmateným výrazem na tváři bych se tam nějakého úředníka zeptal: „ehm, potřeboval bych podat daňové přiznání, jak to mám udělat?“ to bych vypadal asi hodně jako idiot, navíc když o tom nic nevím, nechci se do toho pouštět než si nebudu 100% jistý že vím co dělám.

Odpovědi
Klaproth

To je mnoho otázek najednou. Stručně: pokud nepřekročíš roční obrat 1 000 000 Kč nebo nebudeš přijímat platby z ciziny (pozor na Google AdSense), tak DPH platit nemusíš. Všechny příjmy i výdaje musíš mít uvedeny v daňové evidenci, účetnictví si vést nemusíš. Daňové přiznání odevzdáváš jednou ročně na příslušný Finanční úřad. Pokud si to budeš dělat sám, tak je termín do konce března, pokud budeš mít daňového poradce, tak do konce června. Do konce dubna musíš odevzdat přehled na sociálku a na zdravotní pojišťovnu.

McArthur

  1. Živnostenský list vyřídíš na Živnostenském úřadě. Ten je na každém městském úřadě.
  2. Registruješ se na Finančním úřadě. Ten je jen v okresních městech a některých městech s rozšířenou působností. Tady nahlásíš nejen živnost, ale i bankovní účet, který použiješ pro podnikání.
  3. Registruješ se na své zdravotní pojišťovně. Seznam poboček najdeš na webu své pojišťovny. Nezapomeň měsíčně platit pojistné.
  4. Registruješ se na České správě sociálního zabezpečení (www.cssz.cz). Nezapomeň měsíčně platit pojistné.
  5. Jdeš na Českou poštu a zřídíš si datovou schránku (doporučeno, usnadní Ti to podnikání).

--- a můžeš začít podnikat ---

  1. Na webu Finanční správy si zajisti certifikát pro EET.
  2. Nerozumíš-li daním a daňové evidenci, zajisti si dobrého účetního (za jeho chyby zodpovídáš Ty) a případně daňového poradce.
  3. Obchoduješ-li se zahraničím nebo přesáhneš-li obrat (ne zisk) 1000000 Kč za posledních 12 měsíců, zaregistruj se k DPH přes datovou schránku.
  4. Budeš-li mít na webu cookies nebo budeš jinak špiclovat své návštěvníky, zaregistruj si web na Úřadě pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz).

A jdeme na daně:

  1. 1× za rok do konce března podáváš na Finančním úřadě přiznání k dani z příjmů fyzických osob, a to zpětně za předcházející kalendářní rok. Jsi-li plátce DPH, podáváš přiznání přes datovou schránku. Před datovou schránku podáváš přiznání i když nejsi plátce DPH, ale datovou schránku máš.
  2. 1× za rok do konce dubna podáváš na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu přehledy za předcházející kalendářní rok. Je snazší použít datovou schránku.
  3. Jsi-li plátce DPH, tak Ti Finanční úřad určí, zda-li měsíční nebo čtvrtletní. K 25. dni následujícího měsíce podáváš přiznání k DPH, a to pouze elektronicky (přes datovou schránku).

V případě reklamy si prostuduj Zákon o reklamě, protože ne vše smíš na web umístit. Zodpovídáš i za to, co se zobrazí v reklamních automatech (Sklik,…).

Při provozování webu si prostuduj i další hromadu zákonů, abys věděl, co tam smíš a nesmíš dát a co tam musíš dát.

A určitě jsem mnoho věcí nezmínil. Každé podnikání má svá specifika.