krftwrk

Jak pocitat na vedecke kalkulacce (chemie – latkove mnozstvi napr)

Otazka zni: jak na vedecke kalkulacce vypocitam priklad ,, jake latkove mnozstvi predstavuje 7,8 litru vodiku…v sesitu to mam napsane jako trojclenku 1 mol.....22,4 l/ x mol......7,8l (vysledek 0,35 mol). Potrebuji tedy vedet postup jak toto vytukam na kalkulacce. Dale vas take poprosim o postup pokud je v prikladu avogadrova konstanta (napr. Jake latkove mnozstvi predstavuje 10 na sedmnou mol vodiku.) Vysledky mam, nejde mi o vysledky,ale o postup jak to dostat do kalkulacky a nasledne vypocitat

Diky

Nejlepší odpověď
www

I vědecká kalkulačka vyžaduje určitou znalost základních postupů pro podobné výpočty čím složitější výpočty, tím více znalostí vyžaduje. Je to jen přístroj bez všeschopného SW.
Začni proto od základů, i zkušený uživatel (nejsem) ti řekne v podstatě totéž.

Další odpovědi
marek953

Ten první:
Nejdřív zmáčkneš tlačítko na kterém je napsaná sedmička, pak tlačítko s tečkou, pak s osmičkou, pak tlačítko pro dělení, pak dvojku, znova dvojku, zase tečku a čtyrku. Nakonec rovnítko a máš výsledek. Ano, ten první příklad je trojčlenka, tedy obyčejné dělení (a případně násobení).

Dále to bude to samé, ale třeba 10 na sedmou napíšeš na vědecké kalkulačce jako 1e7. Můžeš počítat i s většími mocninami – třeba na dvacátou druhou – to už na normální kalkulačce nejde vypočítat.

Vědecká kalkulačka za tebe příklady řešit nebude (možná snad kromě kombinatoriky, kde se v matice učíš vzorce a přitom to jde napsat přímo do kalkulačky a dostaneš výsledek).
Doplňuji:
Tak koukám, že to „e“ může na kalkulačkách být zobrazeno jako EXP nebo „x10 na ixtou“.