salsa verde

Jak platí města a obce za elektrickou energii?

To jim taky přijde každý měsíc faktura? Když si jen představím trolejbusy nebo tramvaje atd..Jaká to musí být spotřeba!

Nejlepší odpověď
Deli

Pokud vím, obce platí normálně faktury elektrárnám jako každý jiný podnikatelský nebo soukromý subjekt.
Trolejbusy a tramvaje ale neplatí města, ale Dopravní podniky. (Město dopravnímu podniku posílá nějakou dotaci na provoz hromadné dopravy, jinak ale tuto energii platíme v jízdném.)
Spotřeba ve městech musí být obrovská, částku si neumím ani představit. Město má ale úměrně tomu velké i příjmy – z daní obyvatel, od státu atd.

Další odpovědi
Michal Kole

Elektrická práce se spočte, když se elektrický výkon vynásobí časem.

Správně by tam měl být ještě účiník a účinnost

Také otázka zda ty motory jedou na plný výkon, pak ještě nějaký opravný koeficient.

anonym

Nejblíže je Deli, ač žena, Tak ji jen ještě doplním z mužského tábora o aspekty, které vesměs ženy nenahlížejí, protože neznají.
Na MÚ a OÚ jsou odbory správy majetku, ty hradí spotřebu svých budov a ostatních nemovitostí co mají ve vlastnictví (byť je pronajímají).
Tramvaje řeší DP (coby samostatné a.s.), mají samostatné měnírny a oddělenou distribuci, aby nedocházelo k přerušení provozu při každém místním výpadku.
Dnešní moderní tramvaje díky tyristorům vracejí až 1/3 energie do trolejí při brždění využitím rekuperace.
Veřejné osvětlení snížilo spotřebu na cca 70% plošným používáním úsporných vysokotlakých sodíkových výbojek.