Jak ovlivňují přírodu zásahy lidí ?

Příroda a zásahy lidí

Nejlepší odpověď
kenyrts

Lidé mění svět 80× rychleji než příroda!
Přemisťování materiálu přirozeným způsobem probíhá na Zemi od doby jejího vzniku. S příchodem člověka se však do povrchu naší planety zakously jeho nástroje a stroje a nastalo období bouřlivých přesunů.
Takzvané antropogenní formy reliéfu krajiny jsou tvary zemského povrchu vytvořené, podstatně pozměněné nebo i podmíněné činností či jen existencí lidí. Podle původu a účelu je odborníci dělí na typy: Hornické, průmyslové, zemědělské, sídelní, dopravní, vojenské, pohřební, oslavné a rekreační.
Mezi hornické patří kamenolomy, pískovny se štěrkovnami, hliniště i výkopy pro stavební základy. Průmyslové tvary se svými úpravami terénu pro výstavbu průmyslových podniků patří mezi nejnápadnější. To platí i pro sídelní tvary, kam zařazujeme všechny stavební úpravy na sídlištích. I dopravní tvary se svými stavbami železniční i dopravní sítě ovlivňují výrazně povrch krajiny.
Srovnání rychlosti přírodních pochodů a lidské činnosti vyznívá jednoznačně ve prospěch člověka. Přetvoření krajiny z přírodní na antropogenní netrvá člověku déle než několik desetiletí. Naproti tomu, samotné přírodní pochody potřebují k takovým velkým a nápadným zásahům nejméně několik století.
Podtrženo a sečteno, kdyby všechno kamení, písek i hlína, které člověk za posledních 5000 let vykopal a přenesl na jednu hromadu, vyrostlo by tak velké, široké a vysoké pohoří, jako je Kavkaz.

Další odpovědi
pavlal

Konfliktem přírody a kultury se zabývá například i profesor Šmajs – doporučuji jeho knihu Filosofie psaná kurzívou, která dokáže otevřít oči. Ve zkratce se jedná o upozornění, jak člověk svou činností přírodu a tím i sám sebe, protože je její součástí.