dudu

Jak ošetřit povinnou revizi komínů?

Po přečtení níže uvedeného sdělení mne ihned napadlo, že nám naši vládní „čunitelé“ opět zajistili další vrásku na čele a výdaje:
http://www.ces­kestavby.cz/clan­ky/od-11-2011-jsou-kontroly-kominu-povinne-18920.html
Obsah tohoto bohulibého vládního nařízení jsem posléze pochopil, nerozumím však praktickému provedení některých ustanovení jako např.

  • povinná kontrola se netýká vafek odvětrávaných fasádou a nevztahuje se ani na nepoužívané komíny, které však musí být zakryté proti dešti a označené tak, aby bylo jasné, že nejsou v provozu.

Můžete prosím poradit, jak v praxi reagovat na skutečnost, že chalupu vytápíme vafkami a komín máme víceméně pouze na parádu. Dobře, zakryjeme ho proti dešti patřičným „čudem s ornamenty“, ale jak náš milý komín označit avizem, že není v provozu?
Věřte, nedělám si legraci, ani jsem nedozrál pro kliniku profesora Chocholouška. Podělme se prosím v této záležitosti o názor a radu vedoucí ke smysluplnému řešení.

Doplňuji:
Mosoji děkuji za Vaši odezvu, ta snad uspokojí problém můj a podobných „lufťáků“, ale mohou též výhledově „bezstarostně dýchat“ také majitelé komínů ve všech trvale užívaných nemovitostech?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud se komín nepoužívá, nemůže od něho vzniknout požár. Sankce nastávají pouze při vzniku požáru. V tomto případě bych se na to vybodl !
Tak jako do konce minulého roku platilo že jsme povinni 6 x do roka nechat vyčistit komín. Kdo to dělal ? Ti co vyhořeli od vadného komína stejně většinou pojištění neměli. Dnes je ve hře ještě ta pokuta, ale pouze při požáru.
Doplňuji:
Nemohou. Sám jsem v té situaci. Ale vlastně se nic neměmí ( ve smyslu klidu duše). Ta povinnost čištění komína tam byla 6× ročně a pojišťovny by se toho určitě v případě požáru chytily. Dnes si mohu komín vyčistit sám, ale přibyla ta kontrola 1 x ročně ( nezaměňovat s revizí). Ono nejde jenom o to, jde i o revize plynových spotřebičů, někde hromosvodů . Prostě pojišťovna si alespoň část vyvinění vždycky najde.

Další odpovědi
venkovan

Plynové spotřebiče by měly mít roční revizi tak snad to platí i pro vafky.
A kontrolu kominu raději ano, dnes jsem zrovna zaslechl, že někomu shořel dům od komínu a ještě dostal pokutu, že neměl kontrolu.