sardinka

Jak oříznout v gimpu obrázek do elipsy?

Jsem začátečník v pracování s gimpem a chtěla bych oříznout obrázek. Problém je v tom, že mě to stále ořezává do obdélníku či čtverce. I když si dám do výběru elipsu a potom ořezat podle výběru, zase mě to ořízne do čtverce. Jak to mám udělat?

Nejlepší odpověď
Braník

tady máš pár návodů,tak si to prohlédni
http://www.you­tube.com/resul­ts?search_que­ry=gimp+tutori­al+%C4%8Desky&oq=gim­p+tutorial+%C4%8Des­ky&gs_l=youtu­be.12...3703.16130­.0.17950.19.11­.0.6.6.0.340.2077­.1j6j3j1.11.0­...0.0...1ac.1­.Qznkh0MqE88

Další odpovědi
barnajka

Nemám teď Gimp po ruce, tak si to nemůžu otestovat na vlastní ruce a kdyžtak zapřemýšlet, kde by mohl být zakopaný pes,… No ale z hlavy mě napadá třeba tenhle rychlý postup, co určitě fungovat bude:
otevři si požadovanou fotku (obrázek) a nástrojem elipsa vyber oblast, kterou chceš vyříznout.

A teď máš dvě možnosti:

  1. výběr zkopíruj (CTRL+C) a vlož do novýho souboru s nastavenou průhledností (Soubor=>Nový=>Bu­diž=>Vrstva=>Průh­lednost=>Barva do alfy=>Budiž)…tímto sis právě vyrobila nový obrázek, který má místo klasicky bílýho pozadí, pozadí průhledný. Teď jen pomocí zkratky CTRL+V vlož zkopírovanou elipsu a měla bys to tam mít. Pokud ti vadí zbytečně velký průhledný okraje okolo, dej Obrázek=>Auto­maticky oříznout obrázek.

a nebo možnost

  1. po vybrání elipsy dej Vybrat=>Invertovat (tím vybereš „přečnívající“ okraje). Teď jdi na Vrstva⇒ Průhlednost⇒ Přidat alfa kanál. Klikni na nástroj Guma a tou už jen přebytečný okraje vygumuj (+příp. zase můžeš Automaticky oříznout obrázek).

Hotovo!
Co je teď ale ještě důležitý: máš hotový obrázek, oříznutý do tvaru elipsy. Přes vrstvy (nebo vložením do jiných souborů) mu můžeš dávat pozadí jaký jen chceš, ale! Obrázek sám o sobě jako elipsa uložit NEJDE! Když ho uložíš do klasickýho formátu jpg, automaticky mu zase naskočí bílý okraje. Abys s ním mohla dál pracovat jako s elipsou a měnit pozadí atd., ulož si ho jako png, příp. gif. Pak už jen vždycky stačí zkopírovat a vložit tam, kde ho zrovna budeš potřebovat použít ;)