lukas.zmizik

jak ohnuli takoveto drevo?

http://pan-zmizik.rajce.id­nes.cz/drevo
Doplňuji:
myslim ty nosniky… musim zklamat, cele je to – krom sroubu – ze dreva – na vlastni oci jsem si to osahal.)

Nejlepší odpověď
Pájo

To je lepené po vrstvách (na kopito). Prkno po prkně. Slepíte tak jakýkoli podobný tvar v libovolné délce… prkna jsou na vazbu. Nakonec je to vše přebroušeno jako jeden kus.

Další odpovědi
mosoj

Trochu jsem to upravil aby to bylo vidět. Bylo tam ale hodně šumu tak jsem to také odšuměl ale to fotce nepřidá.
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/460512/Des­ktopclipboard_fil­tered.jpg

Takovéto dřevo se ohýbá ve vodní páře na ohýbací stolici.

BTW: Původní fotka je podexponovaná ( tmavá) a ještě tam máš nastevenu korekci expozice – –1,3 EV. Proto je to tmavé. Nejsem si zcela jist zda o tom víš.
Doplňuji:
Tak jak to píše Pájo je to pravděpodobnější u tak velkých rozměrů.

venkovan

Jsou to lepené nosníky. Zjednodušeně prkna o určité síle naskladané na sebe do formy a slepené. Lehce se to píše, obtížně vyrábí. Kdysi a myslím, že to byla jedna z prvních konstrukcí bylo takto uděláno letní kino v Novém Kníně (jezdívalo tam skoro celé rekreační střední Povltaví) a tam byly vidět jednotlivá prkna. A později byly ukázky z výroby i v telce.

bolak

Kdysi jsem viděl jak se ohýbá dřevo na výrobu starobylejch židlí a houpacích seslí. Nechali ho vždycky přes noc odmočit ve vodě, nebo i na několik dní, aby bylo poddajný a pak ho narvali do stroje a postupně na něj působili tlak ze stran nebo tam kde zrovna potřebovali. Když už to nešlo dál, a hrozilo že by to mohlo prasknout, tak celý proces opakovali. Ale jestli se dá tahle metoda aplikovat i na takovýhle kládách, to fakt netuším.
Doplňuji:
Tady se ještě mrkni na jednu výrobnu thonetek > http://bydleni­.idnes.cz/uni­katni-vyroba-thonetek-je-dnes-jako-exkurze-do-19-stoleti-pai-/architektura­.aspx?c=A090701­_175544_archi­tektura_rez

Sůwa

Jestli máš na mysli ty nosníky, tak nebude dřevo, ale nejspíš ocel povrchově dokončená jako dřevo. Ještě tak bych připustila plast, ale takový neznám.
Normálně se dřevo před ohýbáním napařuje, ale takový profil jsem nikdy neviděla,ale když jsi to osahal…na vlastní oči, nebo vlastníma rukama 🙂? Tak asi napařené a ve velice výkonném lisu.
Lepené nosníky mne napadly až v posteli, ale už jsem se k tomu nechtěla vracet. Taky mne nenapadlo si fotky zvětšit – dík mosoji. Jasný příklad, jak na vlastních chybách se člověk může poučit.

mojitek

dřevo se napaří ve velmi horké páře na několik hodin,pak je ohebné a dá se dál zpracovávat.Na tom samém principu se vyrábí starý známý ohebný nábytek.

lukas.zmizik

mosoj: mno dekuji… je to totiz strecha zimniho stadionu a mel sem fotak manualne nastaveny na hokejisty.))