Jak odstranit závadu chladničky?

Momentálně jsem na návštěvě u dcery a ta má v domácnosti chladničku se spodním mrazákem. V chladničce se v dolní části hromadí voda. Dcera tvrdí, že je tomu tak od doby, kdy se stěhovala a lednici přepravovala nakloněnou nebo ve vodorovné poloze. Dá se taková „závada“ odstranit laicky, podomácku nebo musíme zavolat odborný servis?
Doplňuji:
Díky, nějakou dírku jsem špejlí prošťouchla, u ní ve žlábku už zase stála voda, která potom přetéká do té spodní části. Voda zmizela do uvolněného otvoru,(proboha, kam vlastně?) tak vyčkám a uvidím :))

Nejlepší odpověď
mosoj

Normální řešní. Do dírky strčte nějaký drát, který se tam vejde a proštouhcněte to celé. Dírka a trubička je ucpaná nečistotama. Ničeho se nebojte voda je svederná na motor kompresoru do mističky, která je na něm upevněna a odtud se teplem od motoru odpařuje. Normální likvidace vody od automatického odmrazování chladničky.
Doplňuji:
Voda ale musí odtékat do té dírky a trubičkou do té mističky.
Nějaké malé množství vody ve žlábku k té dírce se dá předpokládat, záleží jaký je tam spád. Podstatné je aby voda odtékala do té dírky.
Pokud můžete otočte si chladničku a uvidíte tu mističku upevněnou na motoru. Je z umělé hmoty.

Další odpovědi
brillant

Zkuste pročistit odtokovou dírku (bývá ucpaná), pokud nepomůže tak asi jedině servis.

Hlada

Jestli se při stěhování poškodil kompresor, tak s tím nic neuděláte. Zkontrolujte, jestli mezi policemi a výparníkem je mezera a jestli není ucpaný odtokový kanálek.

Mapel

Spíše bych řekl, že je ucpaný odtokový kanálek. Ale je to jen odhad.

Záleží jak je proveden odtok vody, jeho vyústění a kolik má kompresorů.
Doplňuji:
U nových chladniček je nad kompresorem umělohmotná nádobka a do ní odtéká voda. Uvolněné teplo z kompresoru odtokovou vodu zahřívá a ta se odpařuje. Využívá se jen nevyužité teplo, které vzniká při kompresi. V té nádobce je pak pěkný humus.

anonym

S tím odtokovým otvorem nic nenadělá. Aspoň u nás,i přesto že byl otvor vyčištěn,sem tam se voda v lednici ukáže.

dudu

Nedávno jsem bojoval s podobným problémem. Vyčistit odtokový kanálek zevnitř ledničky se nedařilo. Pak jsem se z venku vzadu pod chladičem probojoval k vývodu do odpařovací nádobky a silným tlakem ústy několikrát profoukl. Vylétlo něco vody s hrubými nečistotami /čistě náhodou přihlížející manželce přímo do obličeje/ a od té doby je po problému. Není to nic moc chutného, ale pomohlo to.

anonym

Samozřejmě, že první nápor vody bude hodně. Ta nádobka je uzpůsobená tak, že pomalinku voda odtéká a nad motorem díky teplu se odpařuje. Takže tu nádobku klidně vyber, vysaj hadrou nebo něčím.
Jen si dovolím upozornit, že pokud lednici položíš, může dojít k zahlcení jehly v kompresoru. Pak nezbývá než doufat a čekat. Ledničku NIKDY nezapínat, počkat zda steče a pak pustit. 24 hodin by mohlo stačit. Pokud nesteče, bohužel je to na výměnu kompresoru.