Irisa

jak odstranit funkce notebooku z kláves F1 až F12? (zvuk, jas, atd…)

můj ntb má na klávesách F1 až F12 svoje vlastní příkazy, ale jak mám tyto funkce odstranit a používat ta tlačítka k tomu, k čemu původně jsou? třeba ráda bych Fdvojkou přejmenovala složku.
Shift mi NEPOMÁHÁ

Odpovědi
McArthur

Je to funkce, kterou si zamilovali snad všichni výrobci notebooků s Windows 8. Aby to bylo složitější, tak jen na některých modelech určených do domácností.

Pokud klávesy F1-F12 používáte jen občas, stačí pro jejich aktivaci užít kombinaci klávesy Fn (držím) a přitisknutí potřebné klávesy Fx (x je číslo).

Pokud chcete trvale přenastavit klávesy F1-F12 do tradičního stavu, bude to složitější, protože každý výrobce má svou cestu. HP notebooky mají často tuto funkci zapnutou v BIOSu, kde ji stačí deaktivovat a vše běží jak má. Lenovo notebooky mají ve START-Programy-Lenovo- utilitu na přepnutí funkčních kláves, kde je potřeba odfajfkovat nebo zafajfkovat (podle verze utility) užití Fx kláves. Jiné značky budou mít jiný postup. Většinou správný postup najdete na webu výrobce notebooku.

setapouch

Bohužel, nepomůžu. Alternativní příkazy má na funkčních klávesách snad každý notebook, ale to, co popisuješ, jsem ještě neviděl. Obvykle je pro danou funkci potřeba stisknout funkční klávesu Fn (Function atp.), jinak platí právě ono zmiňované např F2 = přejmenovat.

cochee

Možná má tvůj noťas zvláštní funkci „Fn Lock“ (obdoba CapsLock či NumLock) a ty ji máš zapnutou. Kdybys napsala přesně model tvého noťasu, tak už to možná víme.