leporela22

jak odstanit windows

dobrý den nešlo by nějak udělat aby se odstranilo všechno z pc já mám na notebooku ubuntu ale i windows nejde nějak oboje dvoje odstranit uplně abych začal znova

Doplňuji:
jak zformatuju disk a kde děkuji

Nejlepší odpověď
Bedy

Stačí vložit instalační disk Windows, smazat všechny oddíly, tytvořit si aspoň dva nové – C: pro systém a případně nějaké programy, velikost stačí nějakých 20–40GB (záleží podle velikosti disku) a D: – ten bude pro data.
Formátujte klasicky, žádné rychlé formátování!

Až se nainstaluje WIndows, vezměte si instalačku Ubuntu (doporučuju vzít podporované vydání, ideálně vydání 12.04 LTS – má prodlouženou podporu na 5 let) a spustit instalaci Ubuntu.
Pak až se budete rozhodovat, jak instalovat Ubuntu, zvolte instalaci vedle Windows a z toho datového disku ukrojte aspoň 20GB a tam nainstalujte to Ubuntu.

No a zpět k WIndows – po instalaci samozřejmě nainstalujte ovladače, bude-li třeba je instalovat, Windows aktivujte (ideálně po telefonu) – aktivace po internetu vyslepičí Microsoftu docela dost informací o Vašem PC a nainstalujte přes Windows Update všechny dosud vydané aktualizace!
Pak samozřejmě nainstalujte antivir, budete-li chtít, nainstalujte si i firewall (ve Windows firewall je, podle mého názoru naprosto dostačující) – akorát ve WIndows XP doporučím v nastavení (Start-Ovládací panely-Brána Firewall) zašrktnout Nepovolovat výjímky.

No a k Ubuntu – po instalace samozřejmě přes Správce aktualizací nainstalujte všechny dosud vydané aktualizace.
Pozn.: pokud budete používat rozšíření Wine, nainstalujte si radši i antivir (jinak není potřeba) – přecejen Wine je tak trochu díra do systému a teoreticky by to mohlo mít i následky na ten nainstalovaný Windows, pokud byste „něco chytil“.

Další odpovědi
beer

Zformátuj disk a nic tam nebude.
Doplňuji:
Dej restart a při načítání, hned zpočátku ťukej na F2. Dostadeš se do Biosu a tam to je.

ven.cik

Přeinstaluj OS a můžeš začít od začátku…;)
Doplňuji:
Jestli budeš jen formátovat, tak xp a ubuntu tam zůstane, jen smažeš všechny data na disku-klkneš pravým na disk a bud tam máš hned nabídku zformátovat-doporučuju abys dal normální formátování a ne to rychlý a nebo to budeš mít v nastavení toho disku…Pak dáš jenom formátovat a už to jede…;)

JájsemRaibek

Nejlepší bude, když vložíš do pc instalační disk s windowsama a zapneš počítač.
Zde bude nabídka k instalaci windows, ale předtím to zjistí, že už tam něco je.
Zeptá se tě to, zda chceš formátovat.
Ano.
Po zformátování můžeš instalaci zrušit a máš prázdný disk.
Pak můžeš začít úplně znova.

cochee

Smazáním diskových oddílů; formátováním sice také, ale ty oddíly tam zůstanou. Diskové oddíly nejlépe smazat pomocí instalačního disku nějaké distribuce GNU/Linuxu. Nevím, jak je to s instalačním médiem Windows 7, ale např. instalační disk XP neuměl smazat oddíly, které Windows nepodporoval, nerozpoznal je. P.S. Kdo dal palec beerovi a vencikovi, to není dobře – zaprvé – není vůbec pravidlem, že do BIOSu se vstupuje vždy přes F2, jsou i jiné používané klávesy; zadruhé – viděl jsem jen dva a to velmi prastaré počítače, které umožňovaly zformátovat disk v BIOSu; ven.cik – úplná hloupost, zformátuj si disk a pak mi ten počítač předveď, jak ti tam ty operační systémy zůstaly 😁