lenina270

jak odnaučit štěně dělat díry na zahradě?

máme půlroční fenku samojeda,přes noc je v pelíšku v dřevníku asi 4X6m velkém,ráno mezi 7a8 jí pouští a dá granule kdo je zrovna doma.v 10sem doma na sváče,takže jí dám kozervu nebo něco dobrého(ucho pro psa ze zverimexu,nebo podobnou pochoutku)do 11 h je na dost velkém dvoře sama,pak de babička krmit králíky-povídá si s ní,pohladí jí…
---jak jí odnaučit aby na babičku neskákala když jí radostně vítá?
---pak je zase sama,má spoustu hraček ale i přes to dělá občas díry na zahradě,jak jí to odnaučit?
kolem 14.30 du z práce a většinou hned dem aspon na krátkou procházku,přes víkend i 3hodinovou a snažím se jí věnovat jak to de po práci,
---ale stejně má někdy dny kdy poslechne na slovo a někdy prostě neposlechne ani když vidí že mám v ruce psí piškůtek,co s tím?
---jak slyší sousedouc psa za hradbou se kterým si ráda hraje tak je nezvladatelná,knučí a chce za nim jít-on ale taky neposlechne jak jí vidí a přijde si pohrát-jenže 6letý jezevčík proti půlročnímu samojedovi…je to zajímavé je sledovat když si hrají-třeba 2 hodiny,
---taky bych potřebovala radu jestli se dá něco dělat aby poslechla když sou spolu a hrají si-na procházce není problém-naučili se chodit spolu každý víkend a dou celkem klidně
večer jí kolem 19h.krmím v chodbě domu-jinam nesmí a vyčesávám,kolem 20h jí odvedu spát.už chodí celkem dobrovolně sama.
poradíte mi prosím někdo alespon s něčim?nebo to chce jen trpělivost?někde sem četla že na ní "leze psí puberta"díky předem za jakoukoli odpověd

Nejlepší odpověď
ReHu

To je těžká rada od laika. Já bych začala chodit na cvičák. Mé 2 fenky neznámeho původu, hrabou pořád, jak se šustne myška, jdou po ní. S tou starší jsem chodila na cvičák pár měsíců a je to znát i po letech.
A to skákání na babičku je těžké odnaučit ale jde to, i když mě se to také nedaří. Vím jen, že pouhé okřiknutí nestačí, ani odstrkování. Po radě jsem začala nastavovat koleno, zatím to trochu funguje, pes se nemá moc o co opřít.
A půl roku je ještě mládě, to teprve začíná chápat co a jak. R.

Další odpovědi
anonym

Nemá to v „popisu práce“?

anetadela1

Já myslím, že ještě 1,5 roku vydržte. Ona to přestane dělat. Máme bíglici a taky dost hrabala, sousedovic psi též hrabali, kolem 2 let je to přešlo (jsou to podvraťáci) Dokonce páníček tý jedný byl natolik vytočenej, že ji byl schopnej mlátit hlava nehlava. Jenže to nebylo platný, protože to druhý den udělala znova. Já ji vytahala za kožich jen když jsem ji přistihla a stejně to taky nepomohlo. Teď jí jsou 2 roky a myslím, že ji to hrabání opouští. Zkuste to vydržet.
Jinak nějak nechápu proč má poslouchat, když si spolu hrají a jdou spolu klidně. V čem je problém?
A když skáče na babičku, tak jí babička musí okřiknout, že nesmí skákat.

Q

Samojedi jsou docela svéhlaví a Ty máš ještě mládě, teprve Tě čeká to nejhorší 🙂
Tak prvně k tomu kurníku – možná by si zasloužila boudu – zkus o tom popřemýšlet, byť má srst hustou, tak bouda je jako Tvá postel – jen v pokoji by se Ti taky na zemi ležet nechtělo ☹
Když jí dáš „zahrabávací pochoutku“ – ucho, packu atd., tak si jí jde schovat do trávníku, to je přece jasné, kam jinam. Krom toho je v trávníku spousta myší, které je třeba zakousnout, ulovit atp. takže nedávat pochoutky typu ucho když u ní nikdo není, nebo není ve svém „kotci“, i tam si ho bude chtít schovat na horší časy, je to přirozené. Co se týče zakusování myší – osobně to cvičím na zakoupených ve zverimexu. Psa seznámím s myší, vypustím na zahradu a učím (až když už umí Ne! na jiné věci) že Ne! i na myši – hlavně kvůli chorobám je lepší, když nemáme psy myšilovy…
neskákej stačí ruka napřežená před sebe se slovy ne, nesmíš… a brzy přestane – pozor na intonaci hlasu!
procházka je procházka, výcvik je výcvik. Snaž se jí dát v tomhle období čas alepoň 1/2hodinky denně na výcvik základních povelů – je k nim ještě vnímavá, tak nepromarni tento čas, pak se ti to bude učit pomaleji. Čím víc blbinek a triků pes umí (plaz, otoč, dokola, podlez…) tím k Tobě má silnější pouto, ty se něčím můžeš pochlubit a snadno poběží k Tobě – Ty s ním přece budeš taky blbnout, ne jen ten jezevčík od sousedů… a jinak pes si potřebuje pohrát – 1/2ročák tak cca 1hodinu týdně jen se psem aby si ujasnil svou identitu – dej mu k tomu prostor. Občas ho ze hry odvolej, ale neupoutávej, zase pošli si hrát, aby si spojila, že má přijít kdykolikv, že nemusí následovat jen vodítko a domů (konec hry)
neuč stereotyp – každý víkend s tím samým psem, na stejné místo. Dávej různé podněty – vycházky do různých míst… Hodně se dočteš i u nás na stránkách, tady by to bylo dlouhé.

Zdroj: www.aq-dog.cz