paul1

Jak odnaučit psa abnormálnému štěkání?

Dobrý den, máme 2 letou fenku, kterou jsme před pár měsíci dostali od paní, která ji musela dát z domu, protože
její syn dostal astma. Fenka je velmi aktivní, stále štěká – momentálně nejvíc na ptáky, kteří nám létají nad dvorem a zahradou. Ale stěká hodně i v noci na kolemjdoucí, dále na potulné psy a někdy jen tak, jako ozvěnu na štěkání
jiných psů v sousedství. Určitě to sousedy ruší, ona štěká, i když už ostatní psi dávno přestali. Zatím si tedy nikdo nestěžoval, ale určitě jim to vadí. Děkuji za radu, Pavel

Nejlepší odpověď
Drap

Zvláště u staršího psa je to dosti obtížné. Má svoje návyky a ty se obtížně odbourávají. Nejprve musíš zvládnout perfektně povel nesmíš. Nejen na štěkání ale na cokoli nežádoucího. Vždy po splnění psa odměnit. Dobré je když začne reagovat třeba na ptáky, okamžitě ji zabavit jinou zábavnou činností. Třeba balonkem. Postupem času by vždy na okřiknutí měla přestat. Soustavným opakováním přestane reagovat i na takovéto náhlé podněty.
Je to na dlouho. Přeji mnoho cvičitelských úspěchů. Kromě toho je třeba si uvědomit, že každý pes štěká, některý více, některý méně.

Další odpovědi
zjentek

Když ji přes den „abnormálně“ utaháš, zmírní se to.
Laicky se dá říct, že ta „štěkací“ energie vypovídá něco pozitivního o jejím zdraví. Teď tu energii musíš transformovat, ona jí bude mít přes den zhruba stejně, ale když dáte více do pohybu, zbyde méně na štěkot.

Je to prakticky něco podobnýho, jako ti píše Drap. Když má fena nějakou svoji oblíbenou aktivitu, která se ale tobě nelíbí, musíš ji oblbnout a nahradit tu její aktivitu takovou, kterou si minimálně stejně oblíbí. Fena si časem třeba ptáků ani nevšimne a bude čekat an tu náhradní aktivitu. V konečné fázi bude toto stát mnohem více energie tebe, ale zase nebudete poslouchat ten štěkot ;)
Je to něco podobnýho, jako když:

  1. necháš sedět fenu u pc
  2. věnuješ se jí

Smode

O nevybitou energii tam jde určitě. Kousek od nás je sousedka, paní v důchodu, co má psíka hafajícího při snad úplně každé příležitosti a když už začne, vydrží mu to minimálně několik minut. Když už je večer tak je úplně slyšet jak má chudák ten hlas „vyřvanej“.. štěká ale dál :)
Jakmile však přijede za paní její vnuk a bere pejska každou chvíli na procházku je jako beránek a ty dny obecně je klidnější.

Mc Merkurion

… buď v klidu, ty ostatní psi neštěkaj, protože štěká tvoje čuba, až přestane, pokračuje další, oni nejsou blbí, aby se přeštěkávali >>> aspoň tady u nás to tak funguje 24/7 …

zjentek

Jo a ještě jedna důležitá věc- pokud tu asktivitu tý feny nenahradíš aktivitou, kterou bude mít taky ráda, tak pouhým povelem „nesmíš“ a následným nezájmem ji prakticky bez skrupule trápíš.