jirka21kufr

Jak odhadnout vzdálenost vozu od pravé krajnice?

Ahoj, dělám autoškolu a mám takový problém. Nikdy jsem neřídil auto a při zkušebních jízdách nemůžu moc odhadnout vzdálenost vozu od pravé krajnice. Jezdím spíš více uprostřed silnice a instruktor mně pořád říká, že mám jet více doprava. Na silnicích, které jsou rozděleny podélnou čárou, se orientuji o něco lépe. Měl jste někdo taky takový problém? Co byste doporučili?

Nejlepší odpověď
gecco

Koukej se do pravého vnějšího zrcátka – na krajnici…
😉

Další odpovědi
Alesh

Tak už jsi asi řídil, když děláš autoškolu, ne? 🙂
Víceméně to musíš tak nějak nakoukat. To znamená, že jedeš, tvůj spolujezdec (instruktor) ti řekne, ano, teď jsi ideálně od krajnice a ty si to z pohledu řidiče zkusíš zafixovat ve vazbě na pravý předek auta. Je to trénink, nic jiného, doma u počítače se to zkrátka nenaučíš. Chce to jezdit, pak to za nějakou dobu dostaneš „do voka“. A přinejhorším, budeš jen další z mnoha jantárků, co se lepí na středovou čáru a s tím se dá žít, teda jezdit, vcelku bez problémů. 😉
Mě v autoškole instruktor mr*al, že naopak jezdím moc u kraje, bylo to na „vedlejškách“ a tak se zas tento problém pozná podle toho, že ty kraje bývají zvlněné a pak to mlátí do tlumičů, čili poučka pro opačnou situaci.

anonym

V autoškole za socíku mne naučil instruktor odhadnout u Škody105L vzdálenost tím, že jsem se měl dívat na hranu pravého předního nárazníku a pokud byl u krajnice, jel jsem od ní 1 metr.

Mimochodem, kolik dnes stojí ŘP na skupinu B+A ? Já platil asi 1600 Kčs.

jmhad, bude-li jezdit podle sebe(než se to naučí) může se stát, že bude mít obouchané auto z obou stran a nedej bože, by mohl způsobit kolizi. Tak mu to aspoň honiči vysvětlí, jak je třeba bezpečně jezdit.
Více v diskuzi.

anonym

Pokud se budeš koukat do právého vnějšího zrcátka,tak to asi brzy nabouráš.
Musíš koukat i před sebe.
Podle pravého zrcátka si nacouvej ke kraji ve vzdálenosti, která se ti zdá optimální (aby auto bylo rovnoběžně s krajem) a pak se mrkni, kde se ti kraj vozovky „kříží“ s hranou palubky.
Každé uto to má jinej výhled.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lze-se-nejak-jinak-orientovat-v-aute-ohledne-vzdalenosti-od-prave-strany-vozovky-krome-zpetneho-zrcatka

jmhad

Kašli na ty odborníky , třeba čumět do pravého zrcátka, což poradí jen honič bodů. Jezdi podle sebe a vše ti dá cvik. Někomu dřív, někomu dýl, ale každému.

gecco

jmhad – takže ty radíš nehledět okolo a jezdit??
😁
Baže – to pravý zrcátko je jen pro honiče – ne, abys tam někdy kouk´!!
😛