ales12

Jak odejít hned ze zaměstnání?

Chtěl bych odejít ze zaměstnání. Zatím si hledám jinou práci, takže to není aktuální, ale až tato situace nastane a najdu novou práci, chci se zeptat, jak postupovat. Už mám po zkušební době, takže asi podle zákoníku budu moc odejít až po dvou měsících. Kolega mi poradil, že se dá se zaměstnavatelem dohodnout (ale berme to tak, že by to nešlo) nebo se hodit marod (to moc nechápu, jak to myslí). Něco jsem pročítal na netu a možná mám i možnost okamžitě odejít z důvodu, že zaměstnavatel neplní podmínky smlouvy. Ve smlouvě mám 40 hodin týdně a hrubý plat 20000Kč, ale když jsem se ho v den výplaty ptal proč mám jen nějakých 12000 Kč ČISTÉHO, řekl, že dělám na hodinu a to co je ve smlouvě neplatí. Četl jsem někde, že díky této situaci můžu ukončit pracovní vztah okamžitě a ještě dostanu odstupné, cca trojnásobek svého měsíčního platu. Samozřejmě mi o to odstupné nejde, hlavně mě zajímá to, že můžu odejít HNED. Poradil by mi někdo, jak tuto situaci řešit. Děkuji.

DOPLŇUJI:
Ne, opravdu mi bylo „na férovku“ řečeno, že co mám ve smlouvě neplatí. Mám mít 20 000Kč hrubého (co jsem počítal tak to má vyjít na 15 850Kč čistého), s tím že dělám 40 hodin týdně. Vemem li fakt, že pracuju 22 dní za mšsíc, tak bych měl mít za hodinu 90kč čistého, ale bylo mi řečeho, že dostanu jen 70kč. Což při výpočtu 22 dní x 8 hodin x 70kč za hodinu je 12 000 něco. Takže tak.

Nejlepší odpověď
zjentek

vstaň a jdi ..cestou jen nezapomeň vrátit Solvinu, vůz a podobné nafasované prostředky ;q

Další odpovědi
lexx

na dohodu Ti dovolí odejít kdykoli, zaměstnavatel rád vyhoví

Dochy

máš odpracovánu plnou pracovní dobu? žádná dovolenka, nemoc apod? 12000 je při 20000 hrubého asi opravdu málo. Přepočítávání na hodiny je ale poměrně obvyklé… Rozhodně by Ti ale neměl bez dalšího srozumitelného vysvětlení říct, že co je ve smlouvě neplatí.
Doplňuji:
Poraď se na pracáku, tam by na to měli být připraveni, ale myslím, že v tomto případě máš pravdu, zaměstnavatel postupuje nezákoně, po výzvě by Ti měl doplatit mzd. Bacha, nejsem si jist, zda pro podání okamžité výpověďi ho nejdřív nebudeš muset nějak prokazatelně vyzvat k nápravě…

ivzez

Samozřejmě, že platí to, co máte sjednáno v pracovní smlouvě.
Pokud Vás chtěl zaměstnavatel odměňovat jinak, měl Vám mzdu
stanovit mzdovým výměrem.

Až budete potřebovat odejít, zrušte pracovní poměr podle § 56, odst. 1 písm. b).
Pozor, jde o okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její části. To není výpověď (dejte si pozor na formulaci).

Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné a musíte je
doručit zaměstnavateli. Pracovní poměr skončí v okamžiku doručení.
(Nejlépe předat osobně proti potvrzení převzetí na kopii.)

Před zrušením bych doporučila písemnou výzvu k doplacení dlužné mzdy.

V případě okamžitého zrušení navíc budete mít nárok
na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době
(zpravidla za dva měsíce).

Zákoník práce, zrušení pracovního poměru:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56

ReHu

Nevim o nikom,komu by zamest. branil v odchodu dohodou. Je to malo pravdepodobne, ale stat se to muze.

anonym

Nedílnou součástí výpovědi je i výpovědní lhůta. Ta je ze zákona stanovena na 2 měsíce. Pozor, lhůta nezačíná běžet dnem podání, ale prvním kalendářním dnem následujícího měsíce.
Jinak doporučuji výpověď dohodou.
Tohle si pročtěte:

http://finance­.idnes.cz/vzor-vypoved-pracovniho-pomeru-zamestnancem-fod-/pravo.aspx?c=A120303­_222353_pravo_vr
Zdroj: http://flek.cz/clan­ky/odchazim-ze-zamestnani/vzor-vypovedi-z-pracovniho-pomeru-dane-zamestnancem
http://flek.cz/clan­ky/odchazim-ze-zamestnani/vzor-vypovedi-z-pracovniho-pomeru-dane-zamestnancem
Doplňuji:

Podle § 50 Zákoníku práce může zaměstnanec dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Ve výpovědi není tedy nutné specifikovat, proč se zaměstnanec rozhodl ukončit pracovní poměr. Výjimkou jsou případy, kdy zaměstnanec podává výpověď z nějakého zákonem specifikovaného důvodu, který s sebou pojí určité výhody pro zaměstnance (např. při tzv. přechodu práv a povinností zaměstnavatele – viz níže). Nicméně ani v tomto případě není podmínkou důvod specifikovat přímo ve výpovědi.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/vzor-vypoved-pracovniho-pomeru-zamestnancem-fod-/pravo.aspx?c=A120303­_222353_pravo_vr

led

Na odchod zo zamestnania použite dvere, ale nebúchajte nimi, aby neutiekli aj zvyšní zamestnanci.
V prípade porušenia pracovnej zmluvy, tj neplnenia bodov, nak torých ste sa so zamestnávateľom dohodli obojstranným podpisom tejto zmluvy, uveďte tento dôvod do okamžitého roazviazania pracovného pomeru. Doporučujem najprv písomne doporučeným listom, alebo cez podateľňu, zamestnávateľa upozorniť na nedodržiavanie pracovnej zmluvy…
Doplňuji:
ivzez, ďakujem za citát:
„Až budete potřebovat odejít, zrušte pracovní poměr podle § 56, odst. 1 písm. b).
Pozor, jde o okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její části.“

anonym

Tady vidíš jak je kapitalismus vydřidušský.Za komunistů co bylo ve smlouvě, tak platilo.
Ne nadarmo se říká, že kapitalismus je vykořisťování člověka člověkem.

Pepa25

Pokud si neumíš ani spočítat mzdu, tak bych moc nesázel na to, že můžeš vyhrát pracovně právní spor :-/

anonym

Lahny to už dávno neplatí,proč tu teda žiješ?
Proč neemigruješ?

anonym

pro Jugar
Nevīm proč emigrovat.Jednou jsem se tady narodil, jsem Čech a co se mi nelíbí se snażím ve volbách zvrátit. Jenom zbabělci emigrují.

led

Boj za krajší zajtrajšok… ale mnohí žijú len dnešku do západu Slnka