Bummer

Jak očistit rostlinu od oleje?

Mám v lodžii velkou populaci netřesků. Daří se jim velmi dobře, ale teď, po veliké bouřce, sousedce nad námi v lodžii přetekl nějaký barel s olejem (údajně rostlinným) a nateklo mi to přímo na netřesky.

Na všech jsou nyní kapičky ztuhlého tuku a listy jsou mastné.

Nevím, zda jim to nemůže ublížit a zajímalo by mě, jaký postup použít pro jejich očištění, aby jim to neublížilo ještě více.
Doplňuji:
Ještě musím říct, že těch netřesků je opravdu hodně a otírat všechny listy hadříkem je na několik dnů nepřerušované prá­ce.

Nejlepší odpověď
beer

Mýdlovou vodou.
Pokud je jich tolik, možná by stálo za úvahu je vyjmout z půdy, hlavou dolů je v té vodě vymáchat (ne kořeny), pak v čisté a znovu zasadit..vím hokny jak na kostele ))

Zdroj: http://pokojove-rostliny.webno­de.cz/cisteni-rostlin/

Další odpovědi
Drap

Mýdlovou , nebo saponátovou vodou. Ne příliš silný roztok, mechanicky jemným kartáčkem nebo hadříkem otřít. Nejlepší by bylo osprchovat. Netřesk neni nárořný a vydrží hodně. Přeji mnoho zdaru

anonym

Zkusila bych je dat pod sprchu. ? Nebo se poradit v kvetinarstvi. -iv-

baghira

Pokud jsou to jen kapičky a ne souvislý povlak, nechal bych to být. Asi jen otřít (ale tak, aby se to zbytečně nerozmazalo na větší plochy). Na olej pomůže jen odmašťovalo (saponát? benzín?), a to je podle mě daleko horší dryák.

terry

Myslím, že záleží na tom, jak hustě jsou kapičky. rostlina musí dýchat. Pokud to není moc hustě, asi bych to průběžně časem očistila jemným štětcem nebo kartáčkem se šetrným přípravkem (třeba LOC) a poté postříkala, třeba několikrát čistou vodou. Z lahvičky s rozprašovačem na opláchnutí.

A…musí to být pěkné, můžeš ukázat foto?
Doplňuji:
Tak jste něco zkoušeli? A jak to dopadlo?
Myslím, že to může být pěkná ozdoba bydlení.

Bummer

Tak nakonec jsem se rozhodl s tím nic nedělat. Všechny zde zmíněné postupy jsou pro netřesky těžko realizovatelné.

Vyjmout z půdy: To není možné. Vyjmout by je šlo tak maximálně všechny najednou. Kromě těch pár z vedlejšího květináče, které zatím rostou odděleně, jde u zbytku o velký zelený chuchvalec. Rostou v několika vrstvách a již několik let není vidět na hlínu.

Dát pod sprchu: To ztuhlému oleji nic neudělá. Ostatně venku stejně pořád prší. :)

Mýdlová (aj.) voda: Tomu tuku to nic nedělá. Musel by to být silnější roztok a voda by musela být horká. To by jim ublížilo.

Otírání hadříkem, kartáčkem: U jiných květin by to šlo, ale u netřesků špatně – listy jsou nepoddajné, malé a blízko u sebe. Otřít lze jen ty největší a jen částečně. Krom toho se ten tuk spíš rozmazává než odstraňuje.

Od položení otázky na některých místech tuk již pomalu mizí (asi od sluníčka). Bude to trvat dlouho, ale snad jednou zmizí úplně.

Bummer

Starší fotografii mám bohužel jen jednu focenou z blízka. Přiložil jsem i dvě focené dnes – tedy s kapkami tuku na listech pro představu, jak to vypadá.

https://picasa­web.google.com/1181155­50213931207050/285201111­72011Netresky