postcd

Jak obyčejní lidé myli svě tělo v zimních měsících když ještě nebyla elektřina, sprcha ani mýdlo vyráběné průmyslově?

voda ze studny/řeky/ryb­níka, ohřáté na ohni? ale jak mohli umýt celé tělo? asi kůli každému mytí neplnili celé necky vodou a dobré umytí jen z nějaké hliněné mísy si nedovedu představit

Nejlepší odpověď
dědapetr

V dřevěném škopku a nebo v neckách.Voda se nosila z potoka a nebo ze studně a ohřívala se na kamnech a nebo v kotli na vaření brambor pro dobytek.

Další odpovědi
dudu

Na toto téma existuje řada zábavných článků i odborných studií. Každý z nás by měl být obeznámen s historií lidstva, aby si včas uvědomil kam momentálně naše civilizace směřuje.
Chce to pohnout zadkem a navštívit nejbližší lidovou nebo vědeckou knihovnu.
Doplňuji:
ad lahny:
jsi umanutější než někteří svědci jehovovi. Sice hezky popisuješ život na vesnici v době našeho mládí, ale pomíjíš, že tazatel zmiňuje dobu kdy ještě nebyla elektřina /např. v mojí rodné vesnici byla zavedena v roce 1928, takže oba nejsme pamětníci., mýdlo vyráběla potají doma moje matka v době kubánské krize neboť měla informace o možném konfliktu, ale v obchodě nenakupovala z obavy před všude přítomnými soudruhy/.
Přímo srdcervoucně pak popisuješ anabázi „uspoření sklenky vody“ u vás a podobných domácnostech, ale věř prosím, že Tvoje opakované zmínky o tragedii kam jsme dnes dospěli, jsou nejen směšné, ale především trapné.

Dochy

Když chceš šetřit, tak ti na umytí stačí pár litrů a žínka. Pokud nejseš od šmíru tak to (zpravidla) stačí.

anonym

Až do začátku šedesátých let jsme se myli (teda koupali)v kuchyni, protože v rodinném domku nebyla koupelna a vodovod.
Venku se u pumpy napumpovala voda do konve (dříve byly speciální konve na vodu) na kamnech se ve velkých hrncích ohřála, z pod kůlny se přinesla plechová vana a z plotny se tam voda přelévala.
Nejdříve se vykoupalo jedno dítě, pak se přilila teplá voda a vykoupal se jeden rodič.Voda se zase vynesla ve kbelících ven a to celé se opakovalo s druhým dítětem a druhým rodičem.
Dneska to mnohé rodiny také dělají, ale ne z důvodu že není koupelna a vodovod, ale protože je voda drahá, tak aby se ušetřilo.
A to ještě se voda nevypouští, ale nabere se zásoba do kbelíků a tím se pak splachuje záchod.

Drap

Mýdlo vařili, nebo používali některé přírodní produkty. Většinou se myli ve škopku

led

Krásny film Lev v zime s Petrom O'Toole a Katharine Hepburnovou začína práve rozbitím ľadu a ranným umývaním kráľa Jindřicha II. Plantageneta.
Bežná hygiena stredoveku spočívala v opláchnutí studenou vodou, len tí bohatší, čo na to mali, si mohli dovoliť trochu zohriatej vody a tí márnotratní aj „vaňu s teplou vodou a krásnymi devami“

lexx

nemyli se tak často, vyčkali jara a potom v potoce