Jak neztratit střechu nad hlavou?

manžel koupil přes stavební spoření s liškou rodinný domek. v té době jsme však byli ještě druh a družka, ale měli jsme spolu již dceru. Poté jsme se vzali a nastěhovali se do onoho domku ve kterém žijeme i s dětmi. chci se zeptat jaký mám na dům nárok kdyby se manželovi něco stalo, jelikož byl koupen z jeho stavebního spoření a před svatbou a jakou mám možnost abych tam v případě i jeho smrti mohla dále bydlet?

Nejlepší odpověď
standa

Pokud vás manžel nevydědí, tak nemůžete mít zásadní problém 🙂

V případě manželovy smrti nastupuje institut DĚDĚNÍ ZE ZÁKONA, čímž získáte do svého vlastnictví 50% nemovitosti a druhých 50% získají vaše děti.

Pokud byste se čistě teoreticky s dětmi rozhádala, tak bez vašeho souhlasu stejně nemohou svůj podíl prodat cizí osobě…(možnost soudem nařízeného odprodeje vlastnického podílu nyní neřeším).

Jediný vážnější problém by mohl nastat, kdybyste se s manželem rozvedli, potom by dům samozřejmě zůstal ve vlastnictví exmanžela a vy byste měla ´jen´ nárok na zajištění náhradního bydlení. Do kvality tohoto náhradního bydlení by určitě vstupoval prvek ´DĚTI´…, ale to už je zase jiné téma na jinou otázku.
Doplňuji:
SAKRA ! Jambalaya má samozřejmě pravdu, asi jsem měl zatmění mysli, když jsem psal o nerovnoměrném rozdělení podílů mezi všechny dědice při dědění ze zákona.

Omlouvám za tuto nepřesnost, která si mi stává tak maximálně jednou za 150 let 🙂

Další odpovědi
Jambalaya

Stando, Stando, pokud nastane akt dědění, pak bude dědit každý rovným dílem 🙂. Manželka i děti. To, že dědil druhý z manželů polovinu dědictví, je již hudba vzdálené minulosti. Ale souhlasím, že tazetelka nemá zásadní problém.