SpeedyCZ

Jak nemít trému při testu?

Vždycky když se učím, umím to na 98%, ale když dostanu papír s otázkami nebo vteřinu před tím, vše mi vypadne kvůli trémě, takže vím 16% a mám za 3–4–5… Dá se to nějak redukovat? Děkuji

Nejlepší odpověď
bolak

Pokud bys měl stavy úzkosti, tak si dojdi za doktorem a von ti dá nějakou piluli na uklidnění, ale to je až to nejzažší řešení, kdyby se ti například rozbušilo srdce a vyhoupnul tlak až do nebe.

Jinak se dá korigovat krevní oběh, aby se uvolnilo tělo a pročistila hlava, ale těžko si budeš dávat o přestávce sprint a dělat sklapovačky nebo se chodit vysprchovat :). Já to teda dělal, ale mně bylo zase fuk že vypadám jako blázen.

Štamprle si taky dát nemůžeš, takže zbývá jedině žrádlo. Ženský (je to známo hlavně o Američankách) když jsou ve stresu nebo maj nějakou špatnou náladu, tak se prostě nadlábnou a jsou v pohodě. Proto jsou taky tlusťoši většinou klidnější než hubeňouři a berou všechno s klidem. Naše babička říká že prej maj nervy obalený tukem. Takže si dej prostě o přestávce před písemkou tři koblížky, zapij to džusem a uvidíš jestli to zafunguje.

A mě taky uklidňuje žvejka. Vždycky když mě něco vytočí, dám si do huby dvě hubabuba a už nemám potřebu do nikoho mlátit.

Pokud kouříš a nevadí ti rakovina tak připadá v úvahu ještě cigárko.

Další odpovědi
Terryle

Hmm, a to máš výpadek po celou dobu testu? Úplně chápu nervozitu při zkoušení ústním, nebo i to „hrknutí“ a pocit „sakra, já nic nevím“, když se poprvé koukneš na písemku. Ale pak se to přece rozleží, největší tréma přejde a zjistíš, že toho umíš hodně…

Když Tě popadne tréma, zkus chvilku úplně vypnout, zavřít oči, myslet na něco úplně jinýho. A třeba po pěti minutách, když se zklidníš, si to projdi a začni od toho, co umíš. Nesmíš se zaseknout na něčem, co ti nepůjde (to pak zase zazmatkuješ a navíc ztratíš čas).
A pro lepší pocit – cca hodinu před písemkou si ďobni tabletu lecitinu. Mám ověřeno, že to docela dobře nastartuje hlavu, myšlení pak „míň bolí“ a máš ze sebe mnohem lepší pocit. A víc si věříš.

quentos

Zkuste si vždycky před testem říct, že – a je to jedna z opravdu základních pravd – když nejde o život, jde slušně řečeno vo prd.